Zekâ Geliştirici Oyun

Zekâ gelişimi bebeklikte başlayıp çocukluğa kadar ulaşan dönemdir. Bu dönem ebeveynler için çok önemlidir. Bebeklikten başlayarak çocuğunuzun zekâsını geliştirebilirsiniz. Uzmanlar 4 ay ve 6 ay arası bebeklerle çok konuşulması gerektiğini aynı zamanda konuşma kartlarını bebeğe göstererek görsellerle destekleyebilirsiniz. Bu dönemde çoğu kişi için bu uygulama gereksiz ve yersiz gibi gözükse de kesin değildir. Çocuğun hem zekâsını hem de dil gelişimini desteklemektedir. Çocuklarla bol oyun oynanmalı ve gelişimlerine destek olunmalıdır.

Oyunların Zekâ Gelişimine Faydaları

Çocuklar her oyunda farklı duyularını geliştirir. Örneğin rol yapma oyunlarında yani doktorculuk oyunu oynadığını düşünün o esnada hayal gücü ve yaratıcılığı gelişiyor. Resimli kartları ters çevirip hangisi nerede diye bulma oyunları hafızasını güçlendiriyor. Renkleri genelde şekillerle birlikte öğretirler bunun sebebi etkileşim sayesinde daha fazla bilgiyi hafızasında tutar bu da zekâ gelişimini destekler. Her oyun bir gelişimdir. Örneğin en basit tahtaları üst üste dizip en yüksek kuleyi yapması orada el göz koordinasyonu kurduğu için tüm kaslar çalışmış ve gelişmiş oluyor. İnce kasları çalıştığı içinde el yeteneği artıyor. Çocukların yetenekleri arttıkça kendine daha çok güvenen bireyler haline gelirler.

Zekâ Geliştirici Oyunlarla Ne Zaman Oynamaya Başlanmalı

Oyun oynama yaşı diye bir şey yoktur aslında nedeni bebek doğduğunda ilk cenk eee’lerle oynamaya başlar ya da agu gugu oyunlarıyla eğlenir. Aslında bebek doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlar ve beyin gelişimi de bu süreci takip eder. Çocukla ne kadar çok ilgilenirse fazla oyun oynanırsa zekâ gelişimi o kadar gelişir.

Zekâ Geliştirici Oyunlar

• Birebir Oyunlar: Bu oyun türünde çocuk anne ya da babayla oynayabilir. Farklı seçenekler arasında oyuncak ve çocuk olabilir. Yani ortada iki etken olacak şekilde olmalıdır. Bu oyun gruplarında; yap – boz, parça birleştirme, resim tanıma, kart eşleştirme, kelime avı, bol şekilli oyuncaklar olabilir.
• Grup Oyunları: Aile içindeki bireylerle oynanabilir. Parklarda diğer arkadaşlarıyla oynayabilir. Kreşe gittiğinde daha çok toplu oyunları öğrenir. Toplu oyunlarda; saklambaç, yakalanbaç, ip atlama, müzikle dans etme gibi birden fazla oyunlar bulunmaktadır.