Zekâ Bilmeceleri, Bilmeceler Komik

Günümüzde çocuklar oyun kurmaktan çok hazır oyunları oynamaya yönelmiş durumdadırlar. Bunun başlıca sebepleri arasında çağın değişen koşulları ve bu koşulların getirdiği teknoloji tüketimi yatmaktadır. Oyun kurmak, çocuğun yaratıcılığını besleyen bir faaliyettir. Geçmiş nesillerin çocukları mutlak ki yüzlerce oyuncağa ve onları ekranlara kilitleyen çeşitli teknolojik ürünlere sahip değildiler. Bunun yerine vakitlerini oyunlarını ve dahi oyuncaklarını kendileri üreterek harcamaktaydılar.
Bu ise çocuklara çok değerli beceriler ve yetiler katmakta idi. Teknoloji sayesinde çocukların oynayabildikleri oyunların elbette bir derecede el göz koordinasyonunu ve bir takım refleksleri geliştirdiği söylenebilir ancak bunun yanında pek çok da zararlı etkileri bulunmaktadır.
Bunlar göz önüne alındığında çocukların kaliteli zaman geçirmelerini ve onları ekrandan bir nebze olsun uzaklaştırmanın yolunu arayan ebeveynler bu yolu yine geçmiş kokan etkinliklerde kolayca bulabileceklerdir. Bu etkinliklere en güzel örnek ise bilmecelerdir. Özellikle komik zekâ bilmeceleri çocukların en sevdiği bilmece türlerindendir.

Komik Bilmeceler

Giderek artan teknoloji bağımlılığı yetişkinleri değil aynı zamanda çocukları da olumsuz etkilemeye başlamıştır. Çocuklar model alarak, gözleyerek öğrenirler. Ebeveynlerin ellerinde gördükleri bir takım teknolojik ürünler onlar için oldukça ilgi çekicidir ve bunlarla vakit geçirmekten kendilerini alamazlar. Ancak bu durumun bağımlılığa dönüşmemesi için çocukları ekran başından koparacak bir takım aktiviteler geliştirmek gerekmektedir.
Çocukların ilgisini çekmek ise her zaman kolay değildir. Şöyle ki çocukların dikkat süresi kısıtlıdır ve bir çocuğun dikkatini çekmek için verilecek uyaranın yeterince güçlü olması gerekir. Hem çocuklar hem yetişkinler için en cezp edici uyaran ise güldürü öğeleridir. Çocukları güldürecek ve ilgisini çekecek en güzel aktive komik bilmeceler sorup yanıtlamasını istemektir. Bu aktivite ile çocuğun kaliteli zaman geçirmesi, mizah duygusunun gelişmesi, bir konu üzerine kafa yorarak zihinsel aktivitesini arttırmak mümkün olur.

Zekâ Bilmeceleri ve Çocuklar

Bilmeceler çocukları kendilerine çeken atmosferinin dışında bir yandan da çocukları zihinsel olarak beslemektedir. Çocuğa sorulan zekâ bilmecesi ve çocuğun yanıt arama süreci bilişsel fonksiyonları devreye sokar. Çalışma belleği ve uzun süreli belleğin aktivasyonunun sağlandığı bu aktivite çocuklar için oldukça yararlıdır.