Zehra Nabizade Nazım Kitap Özeti

Zehra romanı gerçekçi bir psikoloji eseridir. Nabizade Nazım tarafından yazılan eserde kıskançlık duygusu yalın bir şekilde anlatılır. Bu duygu hem kişiye hem de karşıdakilere çok büyük zararlar vermektedir. Zehra olarak anlatılan karakterin günümüzde de sık sık karşılanabilir bir kimse olması sebebiyle psikolojik roman, gerçekçi olarak tanımlanabilir.

Zehra Kitap Özeti

Kadri Efendi oğlu Suphi’yi namuslu bir tüccarın yanında işe sokmuştur. Katip olarak yetişen bu kişi Suphi’dir. Yanında işe girdiği kişi ise Şevket’tir. Zaman içerisinde Şevket sıkıntılarını Suphi’ye anlatmaya başlar. Zehra adında bir kızı vardır ve kıskançtır. Annesini kaybetmesiyle birlikte Bedri adındaki kardeşini iki kez öldürmeye çalışacak kadar kıskançlıktan gözü dönmüştür. Suphi bu duruma üzülmektedir. Bir gün hesap kitap için Şevket’in evine gider ve Zehra’yı görür. Şefkatli bir şekilde onu izler. Ertesi gün Şevket cebinden isteyerek Zehra’nın fotoğrafını düşürür, bunu bulan Suphi güzel kız der. Şevket ise güzel ama çok kıskanç deyince, Suphi belki evlenirse geçer bu huyları der. Şevket’in bu fikir hoşuna gider ve Zehra’yla Suphi’yi evlendirir.

Evlilik sonrası Şevket kızı Zehra ve Suphi’yi bir köşke gönderir. Orada Suphi’nin annesi, Zehra ve Suphi yaşamaya başlarlar. Suphi’nin annesi eve bir cariye yardımcı almıştır. Sırrıcemal adındaki bu cariye Zehra’yı çileden çıkartır ve tekrar kıskançlık krizlerine girer. Zehra’dan iyice soğumaya başlayan Suphi, hamile bıraktığı cariye Sırrıcemal için ev tutar. Zaman geçer ve Şevket ölür. Şevket öldüğünde Suphi, Zehra’yı boşar. Zehra kıskançlıktan delirmektedir, Ürani adında yosma bir kadını tutarak Şevket’ten intikam ister. Şevkat zamanla varını yoğunu Ürani’ye yedirmektedir. Bu sırada Sırrıcemal düşük yapınca, intihar eder. Şevket iyice ayağa düşmüştür. Bir gün Ürani’yi yeni sevgilisiyle görür ve takip edip çifti öldürür. Delil yetersizliği olsa da sürgüne gönderilir. Zehra Muhsin adında bir adamla evlense de geçinemez, çocuğunu da düşürür. İntihar etmek ister ama beceremez. Bir zaman sonra sokakta kalabalığı görür, yaklaşınca Suphi’nin annesinin ölü bedenini görür. Bütün suçun kendisinde olduğunu bildiği için vicdan azabına yakalanır ve ölür.