Yüzük Kardeşliği Kitap Özeti

yuzuk-kardesligi-kitap-ozeti

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği özeti J.R.R. Tolkien tarafından 1954 yılında yazılmış ve serinin ilk kitabıdır. J.R.R Tolkien 1892 yılında Güney Afrika’da bir İngiliz sömürge devletinde dünyaya gelmiştir. Yüzüklerin Efendisi 3 kitap serisi halinde yayınlamıştır. 150 milyonun üzerindeki satış rakamı ile tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır. Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği özeti 2001 yılında beyaz perdeye uyarlanmış ve 2002 yılında 12 dalda Oscar adayı olmuştur. Bunların 4 tanesini kazanmıştır.

Kitap Özeti

Bilbo, Shire’da yaşayan bir hobittir. Yıllar önce Gollum adlı bir yaratıktan özel güçlere sahip bir yüzüğü yaratığın saflığını kullanarak almıştır. Bilbo, yaşlandığı için yüzüğü varisi Frodo’ya verir. Doğuda Karanlığın Lideri yüzüğün bulunduğunu fark edince süvarilerini yüzüğü alması için yollar. Gandalf adında bir büyücü Froda’ya yüzüğü Hüküm Dağı’ndaki Cehennem Çukuruna atması gerektiğini söyler.

Yanına bahçıvan olan Sam’i verir fakat onları gizlice takip eden Merry ve Pippen’de onlara katılır.

Yolculuk sırasında yaşlı ormandan geçmeye çalışırlar fakat ağaçlar yollarını kapatır ve onları öldürmek ister. Bu sırada ortaya çıkan Tom Bolbadil isimli bir kişi bunlara yardım eder ve kurtulurlar. Bree adında bir kasabaya varan ekip Sıçrayan Midilli adında bir hana girer. Burada gösteri yaparken Frodo yanlışlıkla yüzüğü takar ve görünmez olur. Onları izleyen Yolgezer adında bir adam bunun yanlış olduğunu ve onlara eşlik edeceğini söyler.

Yolculuk sırasında Frodo süvariler tarafından omzundan bıçaklanır. Yarımavadi adı verilen bir elf ülkesinde tedavi edilir. O sırada Karanlık Liderin tarafına geçmiş olan Saruman Gandalf’ı yakalamış fakat Gandalf kaçarak Frodo’nun yanına gelmiştir. Elf liderlerinden olan Elrond’un evinde yüzük için bir divan toplanır.

Bu divan sonrası Frodo, Sam, Merry, Pippin, Yolgezer yani Aragorn, Legolas, Gimli, Boromir ve Gandalf yüzüğü yok etmek için yola çıkar. Eskiden cücelerin yaşadığı bir yer altı şehrinden geçerken ekip saldırıya uğrar. Gandalf, Khzad-Düm adlı bir köprüden geçmeye çalışırken ekip için kendini feda eder ve ekip buradan kaçar. Yollarına devam eden ekip elflerin zarif bir ülkesine gelir.

Burada Kraliçe Galadriel ve Kral Celeborn ekibe yardım eder ve giderken hepsine bir hediye verir. Ekip elflerin verdiği kayık ile yolculuk ederken bir yerde mola verirler. Bu sırada Frodo ile tek kalan Boromir kontrolü kaybeder ve Frodo’dan zorla yüzüğü almaya çalışır. Frodo Sam ile oradan kaçar. Bu sırada orklar ekibin diğer kalanına saldırır. Boromir, Merry ve Pippin’i korumaya çalışırken ölür. Aragorn, Legolas ve Gimli ise Sam ve Frodo’yu bulmak için iz sürmeye başlar ve ekip böylelikle dağılmış olur.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Kitap Özetleri

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Türk İslam Tarihi Özeti

Aslan Cadı Ve Dolap Özeti Narnia