Yusuf Halaçoğlu Kimdir

yusuf-halacoglu-kimdir

Televizyon ve gazetelerin haber bültenlerinde sıkça adını duyduğumuz neredeyse sesine kulağımızın aşina olduğu isimdir Yusuf Halaçoğlu. Belki ismen birçoğumuz bilmeyiz ama simasını gördüğünüzde muhakkak tanıyacağınız başarılı siyasetçi, akademisyen ve tarih. Şimdi gelin bu kişinin başarılarla dolu hayatına biraz daha yakından bakalım.

Nerelidir? Kimdir?

Adana’nın Kozan ilçesinde dünyaya gelen Yusuf Halaçoğlu 10 Mayıs 1949 tarihinde nüufsa kaydedilmiştir. 1967 yılında kendi toprağında lise eğitimini tamam eden Halaçoğlu ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde öğretim görerek buradan başarı ile mezun olmuştur. 1971 yılında tamamladığı üniversitesinde ki bitirme tezi konularını “Yeniçağ Tarihi Kürsüsünden Fırka-i İslahiye ve Kozan” adlı tezleriyle bitirmeyi başarmıştır. 1978 yılında “Osmanlı İmparatorluğunda İskân Siyaseti” isimli teziyle isminin başına doktor unvanını getirmeyi başarmıştır. Daha sonra kendi okulu olan İstanbul Üniversitesi’nde doçentlik yapmıştır. Ardından Elazığ Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünde ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal bilimler Eğitimi Bölümünde Öğretim üyesi olarak görevini ifa etmiştir. Türk Tarih Kurumu Asil üyeliği de yaptığı aynı yıllarda Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı vazifesini gerçekleştirmiştir. Daha sonra bu görevinden istifa eden Yusuf Halaçoğlu Marmara Üniversitesi’ndeki Öğretim üyeliği işine geri döndü. 1993 yılında ise Türk Tarih Kurumu Başkanlığına getirildi. 2008 yılında ise Gazi Üniversitesi’ndeki asli görevi Strateji Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü için Başkanlıktan geri alındı.

Siyasi hayatı ise 2011 genel seçimleriyle başladı. Seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden milletvekili adayı olan Halaçoğlu Kayseri 1. sıradan milletvekili oylamalarında gerçekleştirilen seçimden başarı ile çıkarak milletvekili olmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi’nde uzun bir süre grup başkan vekilliği yapan Halaçoğlu kullandığı yanlış bir kelimeden ötürü bu görevinden alındı. Başarılı bir akademisyen, tarihçi ve siyaset adamı olan Halaçoğlu aynı zamanda Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu saymanlığı ve Türkiye-İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeliği de yapmaktadır.

İleri derecede Osmanlıca ve iyi derecede Fransızca konuşabilen Yusuf Halaçoğlu Fatma Nur Halaçoğlu ile evli idi. (eşi vefat etti). Aynı zamanda 2 çocuk babası olan Halaçoğlu 24. Dönem milletvekili olarak Milliyetçi Hareket Partisi çatışı altında görevine devam etmektedir.

Yusuf Halaçoğlu Özellikleri:

  • Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1949
  • Boyu:
  • Kilosu:
  • Göz Rengi: Siyah
  • Burcu: Boğa
  • Doğum Yeri: Adana-Kozan
  • Eğitim Durumu: Lisansüstü

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.