Yurt Dışında Yaşayan En İyi 5 Sokak ve Graffiti Sanatçısı

mizah-yurt-disinda-yasayan-en-iyi-5-sokak-ve-graffiti-sanatcisi

Yurt Dışında Yaşayan En İyi 5 Sokak ve Graffiti Sanatçısı dendiğinde akla birkaç isim gelir. Bunlar arasında sanatlarına ve seçtikleri modellemelere baktığınızda görselliğin renkler ile nasıl ön plana çıktığını daha iyi anlarsınız. İşte en iyi graffiti sanatçıları listesi:

En İyi Graffiti Sanatçısı Top 5

1- TAKİ

mizah-yurt-disinda-yasayan-en-iyi-5-sokak-ve-graffiti-sanatcisi

Taki rumuzunu kullanan graffiti sanatçısı Yunan asıllıdır. Sanatçının “TAKI” lakabı Demetrius olan gerçek isminden türetilmiştir. 183 ise sanatçının Manhattanda yaşadığı adresinden alınarak rumuzunun sonuna eklenmiştir. Taki isimli sanatçı 1960 – 1970’li yıllarda New York’ta kurye olarak çalışırken kendi takma ismini graffitilerle sokaklarda yerlere yazmıştır.

The New York Times gazetesinde 1971 yılında bu gizemli sanatçı hakkında “Taki 183” Spawns Pen Pals. isimli makale yayımlanmıştır. Bu makale sanatçının büyük bir kitle tarafından tanınıp ünlenmesine neden olmuştur. Yayımlanan makaleden sonra sanatçının kimliği hakkında merak edilmesinin yanı sıra birçok graffiti heveslisi gencin bu sanata yönelmesine öncülük yapmıştır.

2- BANKSY

Sokak sanatçısı Banksy,  1974’te Bristo şehrinde doğmuştur. Çalışmalarında daha çok hazır şablonlar üzerinden yapılan desenler kullanarak tanınan sokak sanatçısı farklı stiliyle diğer grafiticilerden ayrılmaktadır. Sanatçı, bütün çalışmalarında sokaklardan ilham alarak sanatını icra ettiğini ifade etmiştir. Sanatçı yaptığı değişik tarzdaki duvar resimleri ile ün kazananmıştır. Sanatçının yaptığı resimlerin milyon dolarlara satılmasına bakmayarak sanatçı gerçek kimliğini bir sır gibi saklamaktadır. Kendisine gerilla tarzı sanatçı şeklinde itaf etmektedir. Sokak sanatçısı çalışmalarını toplumsal ve siyasal içerikli, gerilla ruhuyla sokaklarda izinsiz olarak gerçekleştirmektedir. Gizemli sanatçı sokak çalışmalarıyla yanaşı film yönetmenliği ve üç boyutlu işlerde yapmaktadır.

3- JR

JR takma lakaplı sanatçı 1983 Paris’te doğmuştur. Sanatçı çalışmalarını müzeler, sergi salonları ve galeriler yerine duvarlarda sergilemektedir. JR kendi değimiyle sokaklarda çalışmalar yapmakla dünyanın en büyük galerisine sahip olduğunu dile getirmektedir. Sanatçı çalışmalarıyla tüm dünyada değişim yaratmak arzusundadır.

4- ROA

Belçikalı sanatçı terkedilmiş ve yıkık dökük binalara yaptığı büyük hayvan iskeletleri ve figürleriyle tanınmaktadır. Dünyanın hemen hemen pek çok şehirde sokaklarda çalışmalarını görebildiğimiz sanatçı; “sokak”ta çalışma yapmanın kendini ve yaratıcılığını özgürleştirdiğini söylemektedir.

 

5-  Graffiti Sanatçısı |BLU

Yaşadığımız hayat sokaklarda daha güzel, özellikle de yaşadığımız bu sokaklar rengarenk olursa! Blu İtalyan sokak sanatçısıdır. Sanatçı dünya sokaklarındaki büyük binaların dış cephelerini değişik ve farklı resimlerle süsleyen İtalyan sanatçısıdır.

Eğer sanatsal çizgilere ilginiz varsa ya da istemsizce çizilen çizgileri yorumlama yeteneğiniz varsa bunu daha profesyonelce yapabilirsiniz.