Yükselen Mizah ile Murat Cemcir

murat-cemcir (2)

Türk sinemasının yapımcıları arasında olan Murat Cemcir, 30 Kasım 1976’ da Tokat’ ta dünyaya geldi. Özel hayatı ile gündeme gelmeyen sevmeyen başarılı oyuncu Mustafa Kemal Üniversitesi Otomotiv Bölümü mezunudur. Mezun olduğu bölüm aksine oyuncuğu tercih eden Murat Cemcir, oyunculuğa yardımcı roller ile başlayan Cemcir; Takva. Yeraltı ve Polis filmlerinde yan rollerde oynamıştır. Ön plana çıktığı ilk film ise Selçuk Aydemir yönetmenliğinde çekilen Üsküdar’ a Giderken ve Ramazan Güzeldir komedi dizileri ile dikkatleri üstüne çekmiştir.

murat-cemcir

Oyunculuğu karakter olarak ayırmadan yapan Cemcir, deneyim kazanmasının ardından 2010 yılında yine yönetmen koltuğunda Selçuk Aydemir’ in oturduğu Çalgı Çengi filmi ile beraber oynadığı Ahmet Kural ile ayrılmaz ikili haline gelmiştir. Televizyon ekranlarına Ahmet Kural ile birlikte İşler Güçler dizi ile tekrar merhaba dedi ve “Elin Amerikalı oyuncusu Tibet’ e geliyor, iç huzur bulmaya, biz na’pıyoz? Ahmet’ e geliyoruz, niye? Kliması var, diye.” Repliği ile bir çok hayran kitlesi oluştu. Ahmet Kural ile filmler Yönetmen koltuğu değişmeyen isim ile Düğün Dernek filmini çeken oyuncu Tövbekar Çetin rolü ile “ O artık tövbeli.” Diyerek, seyirciden tam not almıştır. Filmdeki;

“-Çetin, çoktandır görmüyorum seni camide?

-İmam efendiyle papaz olduk, emmi.

-Eee, barıştırayım sizi hemen?

-Ben küs değilim emmi. Tavır sahabuyum. Yavaş kıldırıyor emmi, namazı. Merkez caminin imamı teravih de bize tur bindiriyor ya.”

Replikleri ile dikkat çeken Cemcir, başarısına başarı ekledi. Filmlerinin yanış sıra bir Ahmet Kural ile tekrar bir raya gelerek dimağlarda yer tutan Kardeş Payı dizisini çekmiştir. Dizide dikkat çeken repliklerinden Haydar Haydar sahnesi çok konuşulmuş ve dillerde yer tutmuştur. Dizinin ardından büyük sükse yapan, son otuz yılın en çok izlenen filmi ile derece yapan Düğün Dernek filminin ikinci olarak Düğün Dernek 2: Sünnet filmi ve daha sonra Çalgı Çengi 2 filmlerini yine Ahmet Kural ile beraber çekti. Oyunculuğu kadar kişisel gelişim açısından da donanımlı Murat Cemcir, iyi derecede Gürcüce konuşup, at biniciliği ve Wing Chun ile de ciddi derecede ilgilenmiştir. Wing Chun’ da 3 adet de dereceye sahiptir. Son filmi ise 2020’ de vizyona giren Baba Parası olmuştur.