Yeraltından Notlar Dostoyevski Kitap Özeti

Dünya Klasikleri arasında olan Yeraltından Notlar romanı iki bölümden oluşmaktadır. 1864 yılında yayınlanan kitabın yazarı Fyodor Dostoyevski’dir. Kendini ve insanları sevmeyen başkarakterimizin bir adı yoktur. Kendini böceklerden bile daha değersiz hisseden başkarakter ile Dostoyevski kitapta felsefi çıkarımlarını yazmıştır.

Yeraltından Notlar Kitap Özeti

Yeraltı dünyasının kitabı olan romanda yeraltı adamı diyebileceğimiz başkarakterimiz, kırk civarında yaşıyla yer almaktadır. Tüm dünyadan kendini izole etmiş ve kimseyle iletişimi olmayan karakter, bütün insanlardan nefret etmektedir. Konuşmaktan, görüşmekten kaçınan ve kendi köşesinde yaşamaya gayret eden karakter, bir dönem sonra kendinden de nefret eder. Tiksinerek baktığı insanlarla bir farkı olmadığının aydınlanmasına erişir. Bir böcekten bile daha değersiz olduğunu söylemektedir.

Kendimi toplumdan ayrıştırmış ve köşesine çekilmiştir ama içinde bitmek bilmeyen bir öfke, kızgınlık hali vardır. İsyanını kendi içinde yaşayan ve nefretle yoğrulmuş hayatını devam ettiren karakter, kitabın ilk bölümünde isyan ve nefretini anlatır. İkinci bölüme geçildiğinde karakterin geçmişten gelen birkaç arkadaşıyla sohbet çabalarını görürüz. O kadar uzun süredir insanlardan kendini uzaklaştırmıştır ki diyalog kurma yetisini bile kaybetmiştir. Kendini diğer insanlardan daha akıllı görmesinden yola çıkarak, kendinin anlaşılmadığını düşünür. Oysa ki içinde bulunduğu ruhsal durumlar sebebiyle artık sohbet edebilmekte güçlük çekmektedir. Bu çabaları arkadaşları tarafından gülünç bulunur ve dalga unsuru olur. Bir vakit sonra bir ortamda kadının birine aşık olan karakterimiz, aşkını bile itiraf edemeyecek durumdadır. Evliliği iki taraf arasında bir tarafın üstünlük kurması olarak nitelendirmekte ve evlilikten de haz etmemektedir. Evinin adresini bilen kızın gelmeyeceğini düşünmektedir. Normal sabahların birinde yardımcı Apollo ile tartışmaya tutuşur. Tam o sırada kız eve gelmiştir, bu durum onun sinirlerini daha da bozar. Kıza da ağza gelmeyecek şeyler söylemeye başlar ve bu aşk da hiç başlamadan biter.