YENİ ÇAĞIN MASAL ANLATICISI :TİM BURTON

Kendine has tarzıyla ön plana çıkan ünlü yönetmen Tim Burton 1958 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Çocukluğundan itibaren sinemaya merakı olan Tim Burton ilk filmini 13 yaşında çekmiştir. Disney stüdyolarında animatör yardımcısı olarak bir dönem çalışmış ayrıldıktan sonra kendi tarzını yansıttığı çalışmalarıyla dikkat çekmiştir.

Beyaz perdeye yeni bir soluk getiren yönetmen sıra dışı karakterler ve öyküleri sıklıkla kullanır. Filmlerinde gotik ögeleri mizahla harmanlar ve bizlere fantastik bir masal sunar. Günlük hayatta karşılaşamayacağımız enteresan tipler ve başlarına gelen enteresan olaylar ilgi çekici bir biçimde anlatılır.

İçlerinden en az birinin ismini duymuş, birkaçını izlemiş olabilirsiniz. Hiç izlememiş veya ne izlesem diye düşünüyor olabilirsiniz.

Seyir keyfi yüksek, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız ve izlediğinize pişman olmayacağınız en bilinen filmlerini listeledik.

Siz kaç tanesini izlediniz?

 

Beter böcek

Trafik kazası geçiren Bay ve Bayan Maitland evlerine dönene kadar öldüklerini fark etmezler. Öteki tarafa geçene kadar evlerinde hayalet olarak kalmaları gerekir. Asıl olaylar bu noktadan sonra başlar. Evleri satılır. Yeni ev sahipleri huzurlarını kaçırınca çiftimiz için tek çare evden defedilmeleridir. Bunu Beter böcek yardımıyla yapacaklardır.

Batman

Gotham şehrinin düzenini sağlamak ve suçları önlemek Batman için en önemli görevdir. Gündüzleri saygıdeğer ve zengin bir iş adamı geceleri suçlularla mücadele eden bir kahramandır. Baş düşmanı Joker ’in planlarını önlemek için her şeyini ortaya koyacaktır.

Makas eller

Mucidi Edward’ı yarattıktan sonra ona can vermek ister ama ellerini tamamlayamadan hayatını kaybeder. Peg Boggs ile tanışmasından sonra o ve ailesiyle yaşamaya başlayan Edward’ın hayatı kızı Kim’e aşık olmasıyla değişir.

Hayalet Süvari

Ichabod Crane başarılı bir polis memurudur. Sleepy Hollow isimli küçük bir kasabada yaşanan esrarengiz cinayetleri çözme görevi Crane’e verilir. Akılcı ve bilimsel fikirlerini bir kenara koymalı ve başsız siyah bir atlı tarafından işlendiği iddia edilen cinayetlere açıklık getirmelidir.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Willy Wonka sadece 5 kişinin sahip olabileceği altın biletleri çikolata paketlerinin altına saklar. Bulan kişi yıllardır kapalı olan gizemli çikolata fabrikasını gezebilecektir. Fakir bir çocuk olan Charlie de 5 şanslı kişiden biridir gün geldiği zaman fabrikanın kapıları açılır 5 çocuk ve onlara refakat eden aile üyeleri için macera dolu ve eğlenceli bir gezi başlar.

Ölü gelin

Victor ve Victoria’nın evlilik törenlerine kısa bir zaman kalmıştır. Victor yüzüğünü denerken yanlışlıkla ölü gelinin parmağına takar. Kendini bir anda ölüler diyarında bulan Victor yaşayanlara göre çok daha eğlenceli olan ölüler diyarından dönmeli ve Victoria ile evlenmelidir.

Alice harikalar diyarında

Alice tavşanın peşine takılır ve kendini farklı bir dünyada bulur. Bahsedilen Alice geldi mi? Tüm orman bu sorunun cevabını merak etmektedir. Beyaz ve kırmızı kraliçenin mücadelesinin galibi kim olacaktır? Alice bu tehlikeli macerada pek çok şey öğrenecektir.

Karanlık gölgeler

Barnabasın mükemmel giden hayatı bir cadı olan Angelique’nin ona aşık olmasıyla ters düz olacaktır. Önce sevdiği kadını kaybeder ve kendini de öldürmek isterken Anqelique’nin onu ölümsüz bir vampire çevirdiğini farkeder. Tabuta kapatıldıktan 200 yıl sonra kurtulan Barnabas modern dünyaya adapte olabilecek mi?