Yedinci Gün Orhan Hançerlioğlu Kitap Özeti

Ortaöğretim Yüz Temel Eser arasına giren Yedinci Gün romanı, 2012 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazar Orhan Hançerlioğlu, insan olmanın erdeminden bahsettiği bu romanda yaşama umudundan bahseder. Ne şartta olursa olsun insanın bir umut doğuracağı ve o umuda sımsıkı sarılacağını anlatan Orhan Hançerlioğlu aynı zamanda ünlü düşünürlerimizden biridir.

Yedinci Gün Kitap Özeti

Ömer adında banka müdürü bir adam ilgisiz karısı Rezzan, oğlu Işık ve kızı Sevgi’yle birlikte yaşamaktadır. Sevgi’nin erkek arkadaş durumlarını bilen ama bu konuda konuşmayan Ömer’in aksine Rezzan hiçbir şeyden haberi olmayan bir annedir. Sabah kahvaltılarını hizmetli Fatma hazırlar. Bir gün Ömer işe gittiğinde müsteşar ona bazı evrakları sorar, bir anlık gelen hiddetle müsteşara yumruk atan Ömer bu durumdan korkar. Ankara’dan İstanbul’a bilet alan Ömer, cesaretlenmiştir. İlgisiz karısı ve iş rutininden sonra bir de müsteşara yumruk atması bardağı taşırmıştır. Uçak indiğinde Sirkeci Oteli’nin yolunu tutar, hayatına son vermek istemektedir. Girişte kendi adı yerine Hasan Tükenmez adını veren Ömer otele yerleşir.

Ömer ertesi gün bir kahveye gidip çay içerken gazeteleri okur. Kendisinin kayıp haberini görür. Yanındakiler fotoğraftaki adamın zengin olduğunu söylese de Ömer ayın sonunu zor getiren bir adamdır. Oradan ayrılıp para çekmek ister ama Ankara şubesinden onay alınacağını duyunca bankadan ayrılmak ister. O sırada bankada çalışan üniversite aşkını görür. İçinde bir şeyler kıpırdamıştır. Üniversite aşkı Gönül’le sözlenmiş ve askere gitmiş olan Ömer, dönüşte sözünü yerine getirmeyip Rezzan’la evlenince, Gönül ona çok kırılır. Bu sebeple Ömer’in konuşma isteğini de reddeder. Ömer intiharı kafasına koymuştur. Tam silahı çekeceği sırada Kiraz Teyze adında bir kadın onu engeller, ölümden başka her şeyin çaresi var der. Gönül ile aralarını yapmak ister, Ömer ve Gönül buluşur. Gönül, Ömer’i evlerine davet eder, Ömer için yeni bir hayat başlayacaktır.