Yazılan Mektuplar Patara Mektupları Kitabında Toplanıyor

Yazılan Mektuplar Patara Mektupları Kitabında Toplanıyor

İnsanların, Patara Antik Kenti ziyaretlerinde yazdıkları mektuplar arasında seçim yapılarak kitap oluşturulacak. Yıl sonunda kitap olarak toplanacak olan Patara mektupları, Patara ziyaretçilerinin el yazısıyla basılacak. Likya Birliği’ne bağlı şehirlerin arasında yer alan Patara Antik kentinde önemli bir proje gerçekleştiriliyor. Antik kent hakkında ziyaretçilerin el yazısıyla yazılacak olan mektuplar arasında seçim yapılarak sene sonunda kitap basılacak.

2020 Patara Yılı İlan Edilmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerden 2020 yılını Patara yılı olarak ilan etmişti. Patara Antik Kenti üzerinde yapılan çalışmalar devam edilirken yeni bir projeye başlandı. Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi olan Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından yapılan kazı çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan Patara bodrum escort Antik kentiyle ilgili farklı bir proje yapılacak. Farklı insanların el yazısından oluşacak mektuplar seçilerek kitap haline dönüştürülecek.

Mektupların Hepsi Tek Tek Okunacak

Patara Antik kentindeki kazı çalışmalarını yürüten ekibin başında olan Prof. Dr. Havva İşkan, toplumdaki mektup yazma alışkanlığının giderek azaldığını belirtti. Bu durumun kendisini çok üzdüğünü söyleyen İşkan, iletişimin dijital ortamlara taşındığını ve özensiz bir şekilde gerçekleştiğini hatırlattı.

Mektup yazma geleneğinin canlandırılması için Patara hakkında mektup yazma projesi başlatılacağını belirtti. Proje kapsamında ilgili adreslere gönderilecek mektupların hepsi teker teker okunarak aralarından seçim yapılacak. El yazılarından anlatılan duygular ve düşünceler özenli bir şekilde seçilerek senenin sonunda kitap haline getirilecek. Yazılan mektuplarla oluşturulan kitabın tarihe bir armağan olacağı hatırlatıldı.