Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Aziz Nesin Kitap Özeti

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı aslında Aziz Nesin tarafından radyo oyunu olarak kaleme alınmıştır. Zamanla çok beğenilen eser sahne oyununa ve oradan da filme dönüştü. Halkın yoğun ısrarlarına dayanamayan Aziz Nesin, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz eserini kitaba dönüştürdü. Bürokrasi eleştirisi bu kitabın özetini sizler için hazırladık.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti

Nüfus cüzdanı olmayan birinin hikayesi olan kitapta Yaşar okul çağına gelmiştir. Nüfus cüzdanı kaybolduğu için nüfus dairesine gidilir. Nüfus memuru ise 1897’de doğup 1911’de evlenen babası Reşit’in Yaşar adındaki oğlunun 1915 senesinde Çanakkale’de vefat ettiğini söyler. Reşit ve Yaşar ne kadar dil dökseler de nüfus memurunu ikna edemezler. Ölü birisine nüfus kağıdı çıkmayınca Yaşar eski yazı okuluna gönderilir.

Zaman geçer ve Yaşar’ın babası Reşit Bey vefat eder. Mirası alabilmek için çalınmadık kapı bırakmayan Yaşar, elinde nüfus kağıdı olmadığı için oğlu olduğunu kanıtlayamıyordur. Bir gün yine bir dairede sıra beklerken bulunduğu duruma sinirlenerek sövmeye başlar. Sinir krizi devam ederken alınıp tımarhaneye götürülür. Doktorlar kısa sürede Yaşar’ın deli olmadığını anlarlar ama taburcu olması için de kimliğe ihtiyacı vardır.

Yaşar tımarhaneden kaçarak kendini kurtarır. İşsiz olduğu için nüfuslu bir tanıdığına gider. Ona bir kartvizit verilir ve her kapının ona açık olduğu belirtilir. Yaşar hemen İstanbul’a yollanır. Orada müze müdürünü görmek istese de başarılı olamaz. Aylar sonra nihayet müdürü gördüğünde kartvizitin üzerindeki yazılar silinmeye yüz tutmuştur. İşi kapamaz.

Yaşar bir arkadaşıyla manav dükkanı açmaya karar verir. İşler tam rayına oturmuş iyi para kazanıyorken, arkadaşı manav dükkanını da kasayı da soyar ve kayıplara karışır. Yıllar sonra Anşe’nin babası affetmiştir ikiliyi ve köye dönerler. Çocukları olur, Yaşar hemen nüfus dairesine koşar ama kimliği olmayan bir adamın çocuğu da olamaz. Yaşar hapse düşer ve kısa sürede oraya uyum sağlar, karaborsacılık yapar. İncecik girdiği hapisten seğirerek çıkar.