Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği Sıralama

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği

Yapay zekâ, bir bilgisayar kontrolündeki robotun insanları yapabildiği çeşitli davranışları yapabilmesidir. İnsanların düşünme yöntemleri, davranışları gibi özellikler analiz edilerek bu özellikler bilgisayar ile robota aktarılır. Günümüzde de büyük bir önem taşıyan ve Dünya genelinde pek çok üniversitede bölüm olarak açılan Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği günden güne gelişmektedir. Yakın bir gelecekte bu yapay zekâlı robotların artık bilgisayar yönetimine ihtiyaçları olmayacakları da konuşulmaktadır.

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği Nedir?

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği

Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır ve sayısal bölümden öğrencileri almaktadır.  Bazı üniversitelerde bu bölümün adı sadece Yapay Zekâ Mühendisliği olarak da geçmektedir. Ülkemizde yeni yeni ileri gelen üniversitelerimizde açılan bu bölüm pek çok öğrenci tarafından seçilmektedir. Yapay zekânın en önemli dersi olan yazılım büyük bir önem taşımaktadır. Bu bölümde tıpkı diğer mühendisliklerde de olduğu gibi Matematik, Fizik gibi derslere ağırlık verilmektedir.

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliğini Hangi Üniversitelerde Buluruz?

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği

Türkiye de geleceğin meslekleri arasında gösterilen Yapay Zekâ Mühendisliğinin lisans bölümlerini çeşitli üniversitelerde açmaya başladı. 2019 yılında açılan Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisliği başkent Ankara Hacettepe üniversitesinde açıldı. Daha sonra Vakıf üniversitesi olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesi de bu bölümü açtığını duyurdu. En son olarak İstanbul Teknik Üniversitesi bu sene Yapay Zekâ Mühendisliği açtığını duyurdu. Bu sene tercih yapacak öğrenciler bu üniversitede bölümün kaç sıralama ile aldığını belirleyecek.

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliğine Kaç Sıralama İle Girilir?

Yapay Zekâ Ve Veri Mühendisliği

Bir devlet üniversitesi olan Hacettepe Üniversitesinin bu bölüm için açtığı kontenjan 30 kişi ve 1 okul birincisi kontenjanı bulunmaktadır. Bu üniversite öğrencilerini en düşük 13.439 sıralama ile aldı. En yüksek sıralama ile bu bölüme giren öğrenci ise 3.452 sıralamaya sahip.

Vakıf üniversitesi olan TOBB Üniversitesi bu bölüm için sadece 10 kişilik ‘Burslu’ kontenjanı açtı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde bu bölüme yerleşen en yüksek başarı sırası sayısal bölümde 3.739 sıralamadadır. Yerleşen son kişinin sıralaması ise 509 puan ile 4.537 sıralamaya sahiptir.

Sınavlara hazırlananlar için deneme sınavında başarılı olmanın yolları yazımızı okumanızı ve hayalinizdeki üniversiteyi okuyabilecek yeterlilikte başarıya erişmenizi temenni ederiz.