Yalnız Efe Ömer Seyfettin Kitap Özeti

Ömer Seyfettin tarafından yazılan Yalnız Efe kitabı, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği 100 Temel Eser arasında yer almaktadır. Ömer Seyfettin’in en bilinen ve okunan öykülerinden biri olan Yalnız Efe içerisinde zalimlere karşı dik durulması gerektiği anlatılmaktadır. Ne kadar zorlukla karşılaşılırsa karşılaşılsın dik durmalı ve hakkımızı yedirmemeliyiz.

Yalnız Efe Kitap Özeti

Yörük Hoca adındaki ihtiyar kızı Kezban ile Kumdere Köyü’nde yaşamaktaydı. Çevredeki yoksulları toplayıp onlara hikayeler anlatan Yörük Hoca, içinden hep keşke biraz daha genç olsam diye geçirmekteydi. Yakınlardaki Küçükalan Köyü’nde de bir ağa vardı. Eseoğlu isimli ağa aynı zamanda faizcilik yapmaktaydı. Bütün köy ona borçluydu. Eseoğlu’nun planlarını bilen Yörük Hoca, Küçükalan köylülerini uyarsa da nafile olmuştu. Eseoğlu tüm köye hakimdi. Şimdi de gözünü Kumdere’ye dikmişti. Sürekli hem kendisi hem de siyasi baskı uygulaması amacıyla Kaymakam’ı kullanıyordu. Kendi halindeki köyün aslında bir eşkıya yuvası olduğunu söylüyordu.

Bir gün Yörük Hoca harmanı toplamış dönerken Eseoğlu ile karşılaşır. Eseoğlu ondan borç para ister, Yörük Hoca da verir. Tam üç sene geçer üzerinden ama Yörük Hoca parasını alamaz. Eseoğlu’nun evine gider, Eseoğlu hala parayı vermek istemiyordur. Sonunda Eseoğlunun kahyası Yörük Hoca’yı öldürür. Kara haber tez bir şekilde Kumdere’ye ulaşır, Kezban yıkılır. Babasının ölüsünü almaya gider, katili sorar ve kimse yanıtlamaz. Ertesi gün bütün Kumdere halkı Yörük Hoca’nın cenazesini alarak köye doğru yola koyulur. Kezban bu ölümü çok içerler ve herkese katili sormaya başlar. Safça bir çoban katilin kim olduğunu Kezban’a anlatır. Kezban duydukları karşısında kahya başta olmak üzere Eseoğlu dahil kim varsa öldürür. Babasının kanı yerde kalmamıştır. Sonunda Yalnız Efe olarak anılan Kezban tüm kötülere karşı savaşmaya başlar. Onu sadece kadınlar görmektedir ve Yalnız Efe’nin kadın olduğunu duyanlar şaşıp kalmaktadır.