Yağ Oranı Hesaplama ve Yağ Yakıcı Supplementler

yag-yakici-supplementler (1)

Değişen yemek yeme alışkanlıklarımız ve fast food ’un hayatımıza girmesiyle beraber obezite riski de her geçen gün artıyor. Bu sorun da herkesin aklında bir soru işareti bırakıyor.

Vücudun ideal yağ oranı ne kadar olmalıdır ve yağ oranı hesaplama nasıl yapılır? Yazımızda bu soru hakkında bilgi vereceğiz ve vücut yağ oranınızı nasıl hesaplayabileceğinizi size göstereceğiz.

Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

Vücudunuzda yağ oranını hesaplamada cinsiyetin önemi büyüktür. Erkek ve kadın metabolizmaları birbirinden çok farklıdır ve çalışma mekanizmasında da farklılıklar görülür. Vücut yağ oranı ölçümünde boy kilo ve bel ölçüsü parametreleri kullanılır. Pek çok kişide bu sonuçlar doğru olacaktır. Sonuçları elde ettikten sonra doktorunuza başvurarak kilo almak ve ya kolay kilo vermek için size bir program hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Yağ oranını azaltmak için pek çok kişi spor salonlarında ter döküp sevdiği yemeklerden mahrum kalabiliyor. Fakat vücut yağ oranınızı dengelemenin daha kolay bir yolu da var. Yapılan bir araştırmaya göre sosyal bir karaktere sahip kişilerde yağ yakımınım daha fazla olduğu görülmektedir. Yani sevdiklerinizle gezip eğlenirken daha hızlı yap yaktığınız doğrudur.

Yağ Oranını Azaltmak için Neler Yapmalıyız?

Yağ oranınızı azaltmak için bu yeterli olmayabilir. Fakat vücudunuzda yağ oranını düşürmek sizin elinizde olan bir durum. Yapmanız gereken ise yürüyen merdivenleri kullanmamak, aracınız var ise aracınızı gideceğiniz yeren biraz uzak bir yere park etmek, kullandığınız toplu taşıma araçlarında bir önceki durakta inmek gibi basit hareketlerdir. Bu sayede kendinizi yormadan vücudunuzu aktif bir şekilde çalıştırabilir ve yağ oranınızı düşürebilirsiniz.

Yağ Yakıcı Supplementler

Günümüzde birçok insan supplement kullanmaktadır. Supplement kelime anlamı ile ek, tamamlayıcı anlamına gelmektedir ve bugün, beslenme programına ek olarak kullanılmaktadır. Alınamayan, eksik kalan besin değerleri supplementler ile alınabilir. Bu yazımızda sizlere yağ yakıcı supplementler hakkında bilgi vereceğiz.

yag-yakici-supplementler (2)

Yağ Yakıcı Supplement Çeşitleri

Termojenik yağ yakıcılar, uyarıcı ve uyarıcı türevi bileşenler barındırmayan ancak yağ yakıcı etkisi olanlar, iştahın indirgenmesine yardımcı olanlar ve troid kontrolüne katkı sunabilen vesin takviyeleri olarak üzere dört kategoride incelenebilirler. Bu ürünler zayıflamak isteyen bireyler tarafından tüketilmektedirler. Her bir çeşidin bir yöntemi bulunmaktadır. Termojenik olanlar, metabolizma hızını artırıp yakılan yağ miktarını yükseltmek için üretilirken; uyarıcı madde içermeyenler bu işi uyarıcı madde olmadan yaparlar. İştah kapatıcılar az yiyerek kilo vermeyi sağlarken; tiroid kontrolü sağlayanlar ise tiroid yardımı ile yağ yakmayı amaçlarlar.

Supplement Ne Zaman Tercih Edilir – Kullanılır?

Pre-workout dediğimiz sisteme göre supplementler antrenmandan önce kullanılmalılar. Hem diyet yapıp hem spor yapmak başlı başına zor bir işken, antrenman öncesi supplement ile vücudunuzu spora hazırlamak oldukça faydalı. Sporunuzun daha verimli geçmesi de aldığınız supplement türüne ve miktarına bağlı olduğunu unutmayın.

Beslenmenize Dikkat Edin!

Elbette yağ yakan supplementler kullanabilirsiniz fakat yapmanız gereken tek şey bu değil. Zayıflamak için tek bir noktaya odaklanmak her zaman başarı getirmiyor. Sizlere tavsiyemiz diyet programınızı iyi düzenlemelisiniz. Uzmanlara göre karbonhidrat, protein ve yağ tüketimi yapılması oldukça mühim.