Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Windows 10 cihazımı bul özelliği nasıl kullanılır? Cihazımı bul özelliği en çok kullanılan özelliklerden biridir. Cihazınız çalındığında cihazı bulmak için veya cihazı kilitlemek için kullanılıyor. Ayrıca sadece dizüstü bilgisayarlarınız için geçerli değil. Windows 10’a sahip tabletlerde de kullanılabiliyor. Özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle cihazda aktif edilmesi gerekiyor.

Okul, iş hesabı gizi özelliklerde kullanılamıyor, yalnızca kişisel hesapla açılması gerekiyor. Bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Cihazınızın konum bilgisi kullanılarak yeri tespit ediliyor. Ama bu özelliğin kullanılması için cihazın internet bağlantısının olması ve şarjının olması gerekiyor, yani şarjı biten ve internete bağlı olmayan cihazlarda işe yaramıyor.

Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği İçin Yapılması Gerekenler

  • Cihaz açık olmalı.
  • Google hesabında oturum açılmalı.
  • Kablosuz ağa veya mobil veriye bağlanılmalı.
  • Konum açık olmalı.
  • Cihazımı bul özelliği açık olmalı.

Cihazımı Bul Nasıl Aktif Ediliyor?

Öncelikle Microsoft hesabınızda oturum açmalısınız. Buradan cihazımı bul seçeneğine tıklıyorsunuz. Cihazımın konumunu kaydet seçeneğine tıklayın. Cihazınızın konumu harita üzerinden size gösteriliyor. En son görüldüğü yere dair zaman ve konum size açık şekilde bildiriliyor. İsterseniz cihazınızı kilitle seçeneğine basarak cihazınızı kilitleyebiliyorsunuz. Herkesin yapabilmesi için oldukça kolay bir şekilde tasarlanan sistem sayesinde çalıntı cihazların önüne geçebilmek mümkün. Ayrıca bilgisayar ve cep telefonunu birbirine bağlamak mümkün.

Kayıp Cihaz Nasıl Silinir?

Telefonunuza kaydetmiş olduğunuz özel bilgilerden dolayı endişeliyseniz cihazı silme özelliğini kullanmalısınız. Böylelikle önemli dosya ve belgelere erişimi engellemeyi sağlıyorsunuz. Bunun için cihazımı bul kısmına giriş yapıyorsunuz. Cihazınızın aktif konumu veya son konumunu göreceksiniz. Daha sonra cihazı sil seçeneğine tıklayınız. Telefonunuza ne olacağı hakkında bilgilendirici bir yazı göreceksiniz. Bu yazıyı detaylı bir şekilde okumalısınız.

Dezavantajı Nedir?

Günümüzde akıllı telefonlarda muhtemelen tüm kişisel bilgilerimizi bulunduruyoruz. Telefonlar ve içindeki bilgiler insanlar için oldukça önemli. Kötü yanı ise tablet veya bilgisayarınız açık değilse yani çalan kişi tarafından kapatılmışsa bu özellik çalışmayacaktır. Konum bilgisinin iletilmesi için cihazın açık ve pil gücünün yeterli olması gerekir. Yani cihazınız çalındıysa işiniz zor olacaktır fakat kayıp ise bu sayede bulabilmek mümkündür.