Vadideki Zambak Balzac Kitap Özeti

1835 yılında yayınlanan Vadideki Zambak 1806 – 1836 yılları arasında geçer. Realist aşk romanı olarak bilinen ve Honore de Balzac tarafından yazılan eser dünya klasikleri arasında yerini almıştır. Fransız Edebiyatı’nın en önemli dönüm noktalarından biri olan Vadideki Zambak romanında toplumsal durumlar içerisinde aşka dair gerçekçi bir öykü mevcuttur.

Vadideki Zambak Kitap Özeti

Üst kademenin bir oğlu olan Felix, ailesinden yeterince sevgi alamamış ve çocuk olarak büyümüştür. Zamanla Kontes Nathalie de Manerville’ye aşık olur. Kitap bu mektup üzerinden şekillenir. Felix devrime az kala babası tarafından Tours’a çağırılır. Aile içerisindeki itaat kültürüne binaen Felix hemen Tours’a harekete geçer. Tours’ta yapılacak bir baloya katılan Felix, baloda bir kadına tutulur. Omzunu açık bırakan elbisesiyle bu kadın onu büyülemiştir. Kadınla dans etme şansına erişen Felix, dans esnasında kendini tutamayarak kadının açık omzundan öper. Hayatının en güzel anlarından biridir ve bu anı asla unutamaz.

Clochegourde Şatosunda tekrar kadınla karşılaşan Felix yine hayranlıkla kadını izlemektedir. Kadın Madam de Mortsauf’tur ve evlidir. Felix vadinin en güzel kadınına vadideki zambak ismini takar ve onu Henriette ismiyle biçimlendirir. Henriette güzelliğinin yanı sıra sadık bir kadındır. Kocası ne kadar kaba saba davransa da onun sözünü dinlemektedir. Lakin zamanla Henriette ile Felix’in buluşmaları sıklaşır ve derinden bir aşk hissetmeye başlarlar. Felix’in yeni mevkiler edinebilmesi için oradan gitmesi gerekir ve Henriette bunu destekler.

Felix saraya giderek çalışmaya başlar ve kısa sürede kralın ilgisini çeker. Danıştay başyardımcılığı pozisyonuna kadar yükselen Felix, Henriette ile mektuplaşmaya devam etmektedir. Henriette’nin kocası bir süre sonra hastalanır, bu aşklarını nihayete erdirmek için bir fırsat doğurur. Lady Arabella adındaki bir kadın Felix’e kafayı takmıştır ve türlü oyunlarla Felix’i ağına düşürür. Felix’in sadakatsizliği Henriette’yi de yatağa düşürür. Felix çok üzülüp pişmanlıkla yanına gitmiştir, Henriette yine merhamet göstererek onu affetmiştir. Yine de ölmektedir, Felix ikinci kez öper Henriette’yi. Henriette’nin kızı Madeliene annesinin ölümünden Felix’i sorumlu kılar ve gitmesini söyler. Felix ona bir mektup bırakarak Paris’e döner.