Üretkenliğinizi Arttırmak İçin Pratik İpuçları

uretkenlik-mizahorg (2)

Gerek gündelik hayatta gerekse iş hayatında üretkenliğinizi arttırmak için küçük düzenlemeler yapabilirsiniz. Özellikle kısa sürede çok iş yaparak zaman yönetimini sağlamanız avantajlı bir hal alacaktır. Üretkenliğinizi arttırmak için yapacağınız planlamalarla, yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Bilinçli hareket ettiğinizde üretkenlik ve verimlilik seviyesinde oluşan değişimleri kısa sürede fark edeceksiniz. Yardımcı olabilecek pratik ipuçları şu şekildedir.

Zamanı Takip Etmek

Gündelik hayatınızda işlerinizi yaparken zamanı takip etmeniz gerekir. Planlı ve programlı bir şekilde hareket etmek, gün içinde telaş yapmayı önleyecektir. Zaman takibi yapabilmek için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Zihninizin dağılmasını izin vermeden hedefe odaklanmanız doğru bir hareket olacaktır.

Bir İş İle Meşgul Olurken Düzenli Molalar Vermek

Yapılan araştırmalara göre bir işle uzun süre ilgilenildiğinde kişinin performans düşüklüğü göze çarpmaktadır. Performansınızı artırmak için iş arası kısa kısa molalar vererek zihninizin boşalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece tekrar ilgilendiğiniz işe döndüğünüzde odaklanma süreciniz hız kazanacaktır. Farklı fikirlerin oluştuğunu da görmüş olacaksınız.

2 Dakika Kuralı

2 dakika kuralı ile erteleme ruhundan kurtulmanız mümkündür. Kısa sürede yapılabilecek işleri ertelemeden o an yaptığınızda zihninizde yer eden bir düşünce olmayacaktır. Eğer o işi yapamazsanız sürekli düşünür hale gelecek ve zihninizde büyüyecektir. Üretkenliğinizi arttırmak için bir adım atmak istiyorsanız, yeni bir güne uyandığınızda alarm ertelemekten vazgeçerek başlayabilirsiniz.

uretkenlik-mizahorg (1)

Farklı Alanlarda Çalışmak

Bulunduğunuz ortamın düzenini değiştirebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa farklı mekanlar tercih ederek çevre faktörüyle ilham alabilirsiniz. Üretkenlik düzeyini arttırmak için alıştığınız ortamların dışına çıkmayı deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın temiz ve toplu olmasına özen göstermeniz gerekir. Çevre dağınık olduğunda, dikkatiniz de dağılacaktır. Bu durum beyin faaliyetlerini olumsuz etkilemektedir.

Hayata Pozitif Bakmak

Mutlu insanların daha üretken olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Olumsuz düşüncelerin etkisi altında kalmadan, kendinizi motive etmeniz gerekir. Belli bir hayat rutininizin olmasından korkmayın. Bir spor dalıyla ilgilenerek ya da mediyasyon yaparak kötü düşüncelerinizden uzaklaşmanız mümkündür.

Hayır Diyebilmek

Beynin aynı anda birçok işle uğraşması doğru değildir. Zihninizi yormadan yapacağınız işleri sıraya koymanız gerekir. Yapmak istemediğiniz işleri reddetmekten çekinmeyin. Her şeye evet demek hem vakitinizi alacak hem de enerjinizi düşürecektir.

Pratik ipuçlarıyla bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çalışma hayatınızda verimli düşüncelere sahip olabilmek için, kendinizi motive etmeniz önemlidir. Boş zamanlar da sevdiğiniz işlerle meşgul olarak, üzerindeki stresi atabilirsiniz. Üretkenlik düzeyini arttırarak verimli hale getirmek için kişisel gelişim kitapları okuyabilirsiniz. Böylece verimsiz geçen yaşam tarzından kurtularak, sizi üretmekten alıkoyan sebepleri ortadan kaldırmak mümkündür.