UNESCO Mirası Zerzevan Kalesi İçinde Kazı

UNESCO tarafından 2009 yılında UNESCO Mirası Geçici Listesi’ne eklenen ve tam tarihi net olarak bilinemeyen Zerzevan Kalesi içinde kazılar yeniden başladı. Virüs salgını nedeni ile geçici olarak durdurulan, ancak geçtiğimiz günlerde tekrar başlayan kazılar için Turizm Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Çalışmalar Sürüyor

Turizm Bakanlığı açıklamasına göre yılda 300.000 yerli ve yabancı turistin gelmesi hedefi için çalıştıklarını bildiren kazı ekibi, şimdiden kazılar için büyük yol katetmiş durumda. Yürüyüş yolları, parkurlar, yönlendirme tabelaları gibi birçok yeniliğin eklendiği Zerzevan Kalesi için restorasyon çalışmaları da hız kesmeden devam ederken, 2019 yılı turistik verilere göre UNESCO dünya mirası listesinde bulunan kalenin geçtiğimiz yıl 450.000 turistin ziyaret ettiği bilinen bilgiler arasında yer alıyor.

1 Haziran’da Açıldı

Çalışmalar hız kesmeden devam ederken bir yandan da turist alımına başlayan Zerzevan Kalesi, 1 Haziran 2020 tarihi ile birlikte turist alımına başladı. Turistlerin pandemi salgını nedeni ile alınması gereken önlemlere dikkat ederek girebildiği koruma tescili alan, birçok yerli turistin ilgisine maruz kaldı. 25 kişilik bir kazı ekibinin Zerzevan Kalesi’nde çalışmalarına devam ettiği belirtilirken, kazıların Aralık ayı itibari ile bitmesi bekleniyor.

Açıklamalarda bulunan kazı ekibi yönetim başkanı Aytaç Coşkun, ”Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık olarak 300.000 yerli ve yabancı turistin UNESCO mirası olan Zerzevan Kalesi’ni ziyaret etmesini hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.