blank

UNESCO Mirası Hevsel Bahçeleri Kurtarıldı

Abone Ol 

Diyarbakır’da Sur bölgesiyle birlikte 2015 yılında Almanya’da yapılan toplantıda Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Hevsel Bahçeleri, hafriyattan arındırılarak eski güzelliğine kavuşturuldu. Geçtiğimiz günlerde bazı sorumsuz kişilerin daha çok kazanma ve daha kısa sürede hafriyat boşaltma kaygısıyla yasağa rağmen hafriyatları Dicle Nehri kıyısına dökmeleri, UNESCO Mirası Hevsel bahçeleri için yok olma riskini ortaya çıkarmıştı.blank

Neler Olmuştu?

Geçtiğimiz hafta basın yayın organları, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Ahmet Kılıç’ın açıklamalarıyla Türkiye, 2015 yılında Dünya Kültür Mirası listesine giren Hevsel Bahçelerinin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu öğrenmişti. Yasak levhası bulunmasına rağmen Dicle Nehri kenarına dökülen molozların, Hevsel Bahçelerine vereceği zarara Prof. Kılıç’ın dikkat çekmesi üzerine Sur Belediyesi ve Kaymakamlık harekete geçti. Bölgeye gönderilen iş makinelerinin hummalı çalışmasının ardından bahçeler, doğal görünümlerine kavuşma yolundayken Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılma ihtimali de ortadan kalkmış oldu.

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yetkili makamların haberdar olmadıklarına inandığını da belirten Prof. Kılıç’ın çabaları da sonuç vermiş oldu. Gerekli tedbirler alınmamış olsaydı oluşacak kirlilik sebebiyle bu güzellikle birlikte, bu bölgedeki canlı florası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı.

Bölgeye büyük bir sorumsuzluk örneği olarak hafriyat dökenlerle ilgili de bir açıklama yapıldı. Bu kişiler hakkında idari ve adli işlemlerin devam ettiği vurgulandı.

The following two tabs change content below.
blank

Hakkı TUTAR

Hakkı Tutar - Yazar, Eğitmen ve Sporcu. Mizah.org'da Sorumlu Editör.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir