Uluslararası Göç Filmleri Festivali Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Başlıyor

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen uluslararası göç filmleri festivali Türkiye’nin ev sahipliğinde başlıyor. Online olarak gerçekleşecek festivalin 14-21 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

Festivalin Konusu Göç

Yedi gün boyunca sürmesi planlanan festivalin ana konusu göç oluyor. Günler sonra başlayacak festivalde 50 üzerinde filmin izleyiciye gösteriminin online olarak yapılması planlanıyor. Ayrıca filmler dışında sinemacıların, akademisyenlerin, stk’ların ve basının katılması planlanıyor.

Gösterilen filmler ve yapılan panellerle göç eden insanların yaşadıkları, göç sebepleri ve yaşadıkları uyum sorunlarına yeniden değinilmesi amaçlanıyor. Dünya genelinde katılımların olacağı festivalde usta sinemacılar tarafından göçü konu alan filmlerin seçimlerinin yapılacağı ve başarılı olan filmlere para ödülü verileceği biliniyor. Verilecek ödülün toplamda 26 bin euro olacağı bilgisi bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı Tarafından Düzenleniyor

Salgın sebebiyle online olarak yapılması kararlaştırılan festival İçişleri Bakanlığı ve Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. Ayrıca Turizm Bakanlığı’nın katkısı da bulunuyor. Hazırlanan teknolojik imkanlarla festivalin ve sergilerin herkesçe izlenebilmesi ve festivalin coşku içinde geçmesiyle insanlara göç gerçeğinin anlatılması planlanıyor.

Festival kapsamında hazırlanan sergiler izleyicilere online izleme imkanı verileceği ve göçü konu alarak şarkı yazan sanatçıların eserleri youtube platformu üzerinden dinleyicilere ulaştırılacağı bilgisi bulunuyor. Ayrıca festival kapsamında sinemaya gönül veren ve başarılı işlere imza atan oyuncu ve yönetmenlerin sinema meraklılarına deneyimlerini anlatması bekleniyor.