Uçurtma Avcısı Khaled Hosseini Kitap Özeti

Khaled Hosseini (Halit Hüseyni) tarafından yazılan Uçurtma Avcısı kitabı 2003 yılında yayınlanmıştır. Afganistan’da doğan Amerikan vatandaşı Halit Hüseyni’nin kaleme aldığı Uçurtma Avcısı tüm dünyayı etkilemiştir. Uzun süre New York Times en çok satanlar listesinde zirvede bulunana Uçurt Avcısı ülkemizde de çok fazla satıldı. Everest Yayınları Püren Özgeren çevirisiyle kitabı yayınladı. Afganistan uzun süre işgal altında kalmış bir ülkedir. İlk işgali Sovyetler Birliği yapmıştır ve bu büyük bir yıkıma neden olmuştur. Halit Hüseyni bunu en acı dille anlatıyor.

Uçurtma Avcısı Kitap Özeti

Emir ve Hasan adındaki iki çocuk Kabil’de yaşamaktadır. Emir’in babası bölgede tanınan güçlü ve yardımsever bir adamdır. Hasan’ın babası da Emir’in babasına hizmetçilik yapmaktadır. Bir gün Emir kendini zor bir duruma sokar, Hasan onu kurtarır. Emir kendisini kurtaran Hasan’ı kurtarmadan kaçar ve onun dövülüşünü izler. Bundan büyük utanç duyar ve Hasan’a karşı bakacak yüzü kalmaz. Hasan’dan kurtulmak için ona tuzak kurar ve hırsızmış gibi gösterir. Emir’in babası Hasan’ı affetmiş olsa da Hasan’ın babası gururuna yediremez ve oralardan giderler.

Tam bu sırada Sovyetler Birliği Afganistan’ı işgal etmeye başlar. Emir’in babası eski zenginliğini yitirir ve yoksullaşırlar. Emir ve babası Amerika’ya sığınmacı olarak kaçarlar. Yıllar geçse de Emir’in içinde Hasna hep yaradır. Bir gün Afganistan’dan bir telefon alır, Hasan’ın başı beladadır. Gönlünü rahatlatmak için fırsat bulan Emir hemen Afganistan’a gider. Oraya vardığında her şey için çok geçtir, Hasan öldürülmüş ve Afganistan berbat haldedir. O sırada Hasan’ın çocuğu olduğunu öğrenir. Çocuk zor durumdadır, Emir ya yine seneler önceki gibi onu terk edip gidecek ya da var gücüyle duruma karşılık verecektir. Şimdi Emir’in borcunu ödeme sırası…