Twitter Arama Kısayolları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Twitter Arama Kısayolları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Twitter arama kısayolları nelerdir? Nasıl Kullanılır? Sosyal medya üzerine araştırmalar gösteriyor ki artık birçok kişi haber sitelerini takip etmek yerine yeni olan olayları ilk Twitter üzerinden öğrenebiliyor.

Gündemdeki konular, yeni trendler, desteklenenler, eleştirilenler ilk önce Twitter’a yansıyor. Hızlı bir akış içerisinde yer alan Twitter’da o anda gelişen ya da geçmişteki bir olaya dair tweetleri görmek istediğimizde arama kısmı bize oldukça yardımcı oluyor.

Twitter Arama Kısayolları

Twitter’ın sağladığı olanaklarla burada arama yaparken kullanabileceğimiz bazı kısayollar da var. Bu ipuçları ile aradıklarımıza daha yakın sonuçlar karşımıza çıkabilir, tüm tweetleri görmek yerine çeşitli elemeleri yaparak sonuç miktarını azaltabiliriz.

Arama sonuçlarımızı daha iyi hale getirebilmek için yapmamız gereken sadece aradığımız kelime veya kelime grubuna bazı belirlenen kalıpları eklemek. Kullanabileceğimiz bu kalıpları aşağıda sıraladık, kısa kısa anlatmaya çalıştık.

Tweet Duygusuna Göre Arama Yapmak

Aradığınız konu üzerindeki tweetler mutluluk mu, üzüntü mü içeriyor? Yoksa tweet içerisinde aslında soru mu soruluyor? Bu tip basit duyguları kolay bir şekilde ayırabilirsiniz. Yapmanız gereken de sadece arama teriminizin yanına “:)“, “:(” ya da “?” eklemek.

Böylelikle örneğin “Mizah :)” şeklindeki bir arama ile içerisinde farklı gülen yüzlerin (:), :-), 😀 vs.) bulunduğu tweetler karşınıza çıkacaktır.

Linkleri Filtrelemek

İçerisinde link yer alan arama sonuçlarını mı istiyoruz? O halde yapmamız gereken yine basit: linkleri filtrelemek. Arama terimimizin hemen arkasına “filter:links” yazarak aramak yeterli.

Haberleri Filtrelemek

Twitter’ı haberleri öğrenmek için de sıklıkla kullanıyoruz. Eğer Twitter’da dolaşırken istediğimiz bir konu ile ilgili haberlere de göz atalım dersek sırada haberleri filtrelemek vardır diyebiliriz. Arama terimimizi yazıyor ve arkasına “filter:news” yazıyoruz. Karşımıza arama terimimizle alakalı haberler çıkacaktır. Örneğin “Mizah filter:news”

Hashtagleri Filtrelemek

Bir diğer seçeneğimiz ise hashtag içeren tweetleri bulmak. Bunun için de sadece “filter:hashtags” yazacağız. Karşımıza içerisinde hashtag içeren tweetler gelecek.

Resimler ve Videoları Filtrelemek

Twitter da dilersek resim ya da video içeren tweetleri de öne alabiliyoruz. Bunlar için de öncekilere benzer bir yöntem izliyoruz. Resim içeren tweetleri görmek için “filter:images“, video içerenleri görmek için ise “filter:videos” kalıbını eklememiz yeterli olacaktır.

Bir Kullanıcının Tweetlerini Aramak

Herhangi bir arama terimini içeren, belirli bir kullanıcı tarafından yazılmış tweetleri aramak istiyorsanız eğer o halde arama teriminizin sonuna “from:[kullanıcıadı]” şeklinde bir kalıp ekleyebilirsiniz. Örneğin “Mizah from:mizahorg