Türk Tiyatrosu’nun Unutulmaz İkilisi: Zeki Alasya ve Metin Akpınar

zeki-alasya-sli

Türk tiyatrosunun ve sinemasının unutulmaz komedi ikilisi Zeki Alasya ve Metin Akpınar, yıllarca Türk izleyicisinin kahkahalarla izlediği, güldürürken aynı zamanda düşündüren emektarları olmuşlardır.

Hangimiz Onların sinema filmlerinden ya da tiyatro sahnesinde ortaya koydukları eserlerden birini izleyip, katıla katıla gülmedik ki?

Zeki Alasya ve Metin Akpınar Kimdir?

İkiliden Metin Akpınar, 1957 yılında İstanbul Yeşil Sahne’de tiyatroculuk yaşamının ilk adımlarını atarken, profesyonel anlamda ilk oyununda ise Ulvi Uraz tiyatrosunda 1964 yılında yer almıştır. “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, Metin Akpınar’ın profesyonel anlamda ilk tiyatro oyunculuğu deneyimidir.

Zeki Alasya ise tiyatroculuk yaşamına 1959 yılında Milli Türk Talebe Birliği’nde başlayıp, O da tıpkı Metin Akpınar gibi 1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğu yaşamının ilk startını verdi.

İkili 1967 yılı itibariyle kurulan Devekuşu Kabare adlı tiyatroda birlikte muhteşem işler yapmaya başladılar. Tiyatroda ayrıca Haldun Taner ve Ahmet Gülhan gibi saygın isimler de vardı.

Ve 1973 yılından sonra sinemada da birlikte harika işler yapmaya başlayan ve artık Zeki-Metin olarak anılan ikili, sayısız Yeşilçam filminde rol aldılar.

Zeki-Metin Filmleri

İşte yıllarca birlikte bizleri güldüren, bazen de düşünmeye sevk eden bu güzel iki insanın tiyatro ve sinema geçmişinden hafızalarda yer eden anları derlemeye çalıştık.

80’lerde tüm Türk izleyicisini gülmekten karın ağrılarına sevk eden Devekuşu Kabare’den;

 

Galaksi Taksi – Deliler

Yasaklar’ı Hangimiz Unutabildi ki?

“Minik kelebek, minik kelebek …”

Metin Akpınar’ın Sarhoş Tiplemesi Efsanedir

 

Yine birlikte birçok Yeşilçam yapımında yer alan Zeki Alasya ve Metin Akpınar ikilisi, bu filmlerinde de gülme krizlerine sokmayı başardı Türk izleyicisini;

 

1976 yapımı “Nereye Bakıyor Bu Adamlar” Zeki-Metin ikilisinin başrolünde yer aldığı, şans sonucu ünlü olan iki saf adamın hikayesini konu alıyordu. Yönetmenlik koltuğunda ise Osman F. Seden vardı.

1977 yapımı “Aslan Bacanak” Zeki Alasya’nın hem oyuncu hem de yönetmen olarak yer aldığı samimi bir komedi yapımı idi.

Tabiî ki bu ikilinin Türk sinemasının en önemli komedyenleri Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit ve Halit Akçatepe ile rol aldıkları yapımlarda unutulmazdı.

 

Bu yapımlardan Ertem Eğilmez’in yönetmenliğindeki 1974 imzalı “Salak Milyoner” ve “Köyden İndim Şehire” define aramaya şehre gelen dört saf kardeşin maceralarını anlatmaktaydı.

Yine her Türk izleyicisinin beğeni ile izlediği Ertem Eğilmez’in yönetmenliğindeki 1975 yapımı “Mavi Boncuk” Zeki-Metin ikilisi yanında Tarık Akan, Emel Sayın, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe gibi dev isimleri aynı filmde buluşturmuştu.