En İyi 11 Türk Mizah Dergisi

turk-tarihindeki-11-mizah-dergisi

Klişenin kralı olacak ama onlar hayatımızdaki en önemli anlarımıza adeta ışık tuttular. Siyasi gündemin en sade ve trajikomik halini en çok onlardan öğrendik. Kim ne diyor? Halkın düşüncesi ne idi? Hepsini onlar anlattı bize. Hemde o resmi haberci dili ile değil de enflasyonu sokakta mendil açan bir canavar olarak çizdiler ve bizi bilinçlendirmeye çalıştılar. Onlar birer resimli Türkiye tarihi, klişenin içine düştük kabul ancak kabul etmek şart.

Bazen çıkardıkları sayılar ile bize iyi geceler dilediler, bazen de metroda panik atağı önlediler. Buyursunlar sevgili mizah.org okuyucuları, sizler için ülke sosyolojisini bizlere resimli olarak en net anlatan mizah dergilerini sizler için derledik, YAKALAYIN!

Gırgır

girgir_2017-01-04

Gırgır dergisi yayın hayatına ’72 yılında başladı. Gırgır efsanesi icra, imtiyaz değişikliği vesaire derken günümüzde hâlen yayınlansa da biz eski zamandaki Gırgır’ı ele alıyoruz şu an. Oğuz Aral liderliğinde yayın hayatına başlayan bu mükemmel derginin kökü o kadar eskiye dayanıyor ki bizlere  “Okumayı babamın GırGır’larından söktüm.” lafını aklımıza kazındırdı, helal olsun!

Hemen Biter: Fırt

Kitap_20170511124848_68350_12

Oğuz Aral‘ın kardeşi Tekin Aral önderliğinde 1976’da yayın hayatına başlayan Fırt dergisi, kardeş dergisi Gırgır’ın muhalif tavrının aksine daha mizahın magazin boyutundaydı. Müjdat Gezen, Halit Kıvanç, Altan Erbulak gibi usta kalemleri bünyesinde bulunduran Fırt’ın boyu Gırgır’dan daha küçük olduğu için ve bir oturuşta “fırt” diye bittiği için ismi Oğuz Aral tarafından konmuştur.

HıBıR

6964587b568b901980b35f4e6e29322f

Latif Demirci, Hasan Kaçan ve Ergün Gündüz gibi usta isimlerin gırgır ile restleştiği ve ayrıldığı vakitlerden sonra kurulan HıBıR Dergisi, Gırgır’ın sarı-siyah sayfalarına alternatif olarak renk renk rengarenk yayınlanıveriyordu!

Pişmiş Kelle!

12cabc31bb3c9a913ca0abd18aa96805

Yine usta kalemlerin bir araya geldiği bir dergi ile karşınızdayız. Faruken Bayraktare, Behiç Pek, Oky, gibi isimleri bünyesinde barındırıyordu. Yakın zamanda kaybettiğimiz Metin Demirhan gibi usta efsaneleri barındıran mükemmel bir dergiydi Pişmiş Kelle!

Usta Kemal Aratan’ın sabahlamalarından kitaplaştırdığı Bir Gece Daha isimli kitap, bizi pişmiş kelle’nin o pis dünyasına öylesine bir sokuyordu ki…

Milliyet dergiyi yayınlamaktan vazgeçti tabii. Ayrıca, Ersin Karabulut’un amatörden yetişmiş olduğu dergi Penguen değil Pişmiş Kelle’ymiş bizden duymuş olmayın…

Efsane: Le-Man

leman_2017-03-16

85 yılında dönemin tüm mizah dergileri öyle ya da böyle bir medyanın alt kuruluşu olarak gözetiliyordu. Mehmet Çağçağ ve Tuncay Akgün bu yapıya bir posta koydular ve Le-Man’ı kurdular. Sonrasında ise aldıkları gazdan olsa gerek Le-Man memleketin anarşist mizahını oluşturuverdi. Behiç Pek, Kaan Ertem, Memcoş, Metin Fidan gibi mükemmel usta kalemleri bünyesinde bulunduran Le – Man, hala hatırlayanların unutamadığı ve unutmayacağı efsaneler arasına çoktan girmiştir bile…

Le-Man Hızını Alamadı Sıra L-Manyak’ta!

lemanyak_46

Bahadır Baruter liderliğindeki Le – Man’ın ayrılık yayını olarak yer alan bu kişiler, bir devrim yaparlar ve L-Manyak’ı kurarlar. Anti-kültür eleştirileri ile ünlenen L-Manyak adeta bir efsaneydi. Sahi, nasıl yazılıyordu bu derginin adı?

Efsaneler Efsanesi: Penguen!

penguen_2017-03-02

Selçuk Erdem ve Baruter’in yanlarına Erdil Yaşaroğlu’nu da alıp kurdukları haftalık dergi olan, mizahi dergiler arasında Steril Muhalefet denen kelimenin önünü açtılar. Sandık içi, Komikaze, Genco’nun Yalan Dünyası, Ruhaltı gibi oldukça kült arkadaşlara misafirperverlik yaptı…

Lombak!

Lombak_Dergi_2003_Temmuz_Sayı_27_kapak

Kötü Kedi Şerafettin, Kunteper Canavarı, Tübitak, Lombak Şehitleri ve Yeraltı Öyküleri gibi mükemmel serileri adeta sahalarda uçurmuş, Barıter’in önderliğinde ilerleyen penguen ekibinin aylık yayın serisinin adı: Lombak!

Uykusuz dergisi

EC_o81gXUAA6YtZ

Uykusuz’u siz mizahseverlere anlatmaya gerek var mı? Bilemiyoruz. Vaktinde çoğumuzun Penguen’deyken hemen onların köşesine baktığımız grup seslerini çıkarıp kendi dergilerini kurmak istediler. Uykusuz ile alakalı bir şey demek istemiyoruz. Zaten uykusuz’u bilmeyen bu listeye düşmez diyebiliriz. 🙂