Turgut Özal Kimdir

turgut-ozal-kimdir

13 Ekim 1927 yılında Malatya’da dünyaya gelen Turgut Özal Türkiye Cumhuriyetinin 8. Cumhurbaşkanıdır. İlkokul eğitimini Bilecek’te lise eğitimini Konya’da üniversite eğitimini ise İstanbul’da tamamladı.

Özal,İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü burslu olarak okuyup bitirdi. Mezun olduktan sonra, bir süre mühendislik yaparak ABD’ye ekonomi branş dalında eğitim almak için gitti.  Amerika’dan döndükten sonra çeşitli elektrik projelerinde çalıştı.

1959 yılında Ankara’ya gelerek Ordonot Okulunda yedek subay olarak seçildi. Askerden geldikten sonra o zamanki Devlet Su İşleri Müdürü olan Süleyman Demirel’İn danışmanı olarak çalışmaya başladı.

Siyasetçi ve devlet adamı olan Özal, 1983 yılında Anavatan Partisini kurarak Türkiye genel seçimlerinde aldığı oy sonucuna göre Başbakan olmuştur. 1983 yılında yapılan genel seçim sonuçlarına göre başbakan olmayı başaran Turgut Özal 2 yıl sonra Anavatan Partisini kurup; 1987 de tekrardan Başbakan olmuştur.

  1. Türkiye Hükümetini kurduktan 2 yıl sonra ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı olmuştur. Başbakanlıktan ayrılsa da başbakanlığa bağlı siyasi olayları yürütmeyi bırakmamıştır.

Ekonomide serbest piyasa düzeni değişimini getirerek Türkiye’de kişi başına düşen milli geliri 7 yılda 1.538 dolardan 1.635 dolara yükseltti. Türkiye’yi iç piyasa yetersizliğinden ihracat öncülüğünde büyüme modeline dönüştürerek ülke ekonomisini canlandırmış ve birçok il ve ilçelerde organize sanayi bölgeleri kurulmuştur.

İnsan hakları konusunda Kürt sorunu çözümü için Kuzey Irak liderine uluslararası seyahat için Türk pasaportu vermiş ancak Kuzey Irak Lideri olan Mesut Barzani Özal’ın verdiği pasaportu 2003 yılında Türkiye’ye iade etmiştir.

Turgut Özal Aile Hayatı

Turgut Özal çocukluk yıllarında pilot olmayı istese de eşeğin üzerinden düşerek kolunu sakatlaması bu hayalinden vazgeçmiştir.

Annesi Hafize Özal Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra dönemin alfabesi olan Latin harflerini öğrenmek için kursa yazılmış ve kursu başarı ile tamamlayarak ilkokul öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

Babası Mehmet Sıddık’ın görevinin banka memuru olması Özal’ın sık sık il değiştirmesine neden olmuştur. Bu yüzden ilkokul, lise ve üniversiteyi farklı illerde tamamlamıştır.

1952 yılında eğitimini bitirip işe başladıktan hemen sonra, Ayhan İnal ile evlenmiş fakat bu evlilik fazla sürmeden boşanmıştır. 2 yıl sonra çalıştığı iş yerinde görev yapan Semra Yeğinmen ile tanışıp evlendi. Bu evlilikten Ahmet, Efe ve Zeynep isimli 3 çocuğu oldu.

Turgut Özal Vefatı

Turgut Özal Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra görevi başında ölen ilk siyasetçidir. 17 Nisan 1993 yılında 12 günlük Türkistan iş gezisini tamamladıktan sonra Ankara’da vefat etmiştir.

Özal’ın cenaze törenine Türkiye’nin birçok yerinden insanlar katılıp televizyonda canlı olarak yayınlanmıştır. Öldükten sonra Fatih Sultan Mehmet’in kabrinin olduğu yere gömülmeyi vasiyet ettiği için İstanbul Topkapı’da hazırlanan anıt mezara defnedildi.

Özal’ın suikast sonucu ölüp ölmediği yıllardır tartışma konusu olmuştur. Eşi Semra Özal içeceğine zehir katılarak öldürüldüğünü iddia etmesi üzerine 2012 tarihinde kabri açılarak otopsi yapılmıştır. Yapılan sonuca göre zehir bulunmuş ancak ölüm sebebinin tespit edilemediği açıklanmıştır.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.