Tuncay Özkan Kimdir

tuncay-ozkan-kimdir

14 Ağustos 1966 yılında Ankara’da doğan Tuncay Özkan aslen Erzincanlıdır. Ortaokul, lise, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerinin hepsini Ankara’da tamamlamıştır.

Ankara Gazi Üniversitesinde İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirmiş ve daha sonra Gazi Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almıştır.

1981 yılında Ankara’da ilk gazetecilik işine başladıktan 3 yıl sonra Hürriyet grubunun çıkardığı Hürün gazetesinde çalışmasına devam etti.

1993 yılına geldiğinde Show TV kanalına geçiş yapan Özkan, Arena programında Ankara temsilcisi görevini üstlendi. 2 yıl sonra Arena’nın yapımcısı olan Uğur Dündar ile beraber Kanal D yayınına geçti. Burada 2 yıl Kanal D’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Daha sonra 2002 yılının ortalarına doğru tekrardan Show TV’ye döndü. Radikal, Milliyet ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Tuncay Özkan KanalTürk TV kanalını kurmuştur.

13 Mayıs 2008 yılında Kurduğu bu TV kanalının hisselerinin %99.06 kadar bir meblağı Bugün gazetesinin sahibi olan Akın İpek’e satmıştır. Koza Madencilik A.Ş satış kanalın satış bedelinin 30 milyon olduğunu açıkladı.

23 Haziran 2008 tarihinde kurulan Yeni Partinin genel başkanı olarak siyaset hayatına girmiştir.  2011 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul milletvekili adayı olsa da seçimlerde yeterli miktarda oy alamadığı için seçilememiştir. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmaya karar vermiştir.

5 Eylül 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisinde gerçekleşen olağanüstü kurultayda Parti Meclisine alınmıştır.

Tuncay Özkan Eserleri

Yeni Partinin genel başkanı olarak girdiği siyaset hayatından 4 ay sonra Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınarak tutuklandı. Tuncay Özkan Silivri ceza evinde 6 yıl kaldıktan sonra 10 Mart günü mahkeme kararı sonucu tahliye edilmiştir.

Özkan’ın çoğunu, hapis hayatında yazdığı birçok kitabı bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Kıyamet Mahkemesi (1993)
  2. Bush ve Saddam’ın Gölgesinde Entrikalar Savaşı ve Milli İstihbarat Teşkilatı MİT’in Gizli Tarihi: 2003 yılında çıkan kitaplarıdır.
  3. CIA Kürtleri Kürt Devletinin Gizli Tarihi (2004)
  4. Abdullah Öcalan Neden Verildi? Nasıl yakalandı? Ne Olacak? (2005)
  5. Yaraya Tuz Bastım Ermeni Soykırımı (2007)
  6. Zorbalığın Pençesinde Bir Casusun İtirafları/ Tuncay Güney Hakkında Her Şey (2009)
  7. Hapiste Yatacak Olanlara Öğütler (2011)
  8. Anne Canım Hiç Acımadı (2012)
  9. Ötekiler (2013)

Tuncay Özkan çıkardığı Entrikalar Savaşı kitabı hakkında Akşam gazetesi yazarı Nazım Alpman ile röportaj yaparak kitap hakkında sorulan soruları yanıtlamıştır.

2015 yılında yapılan genel seçimler sonucunda Cumhuriyet Halk Partisinin İzmir 1. Bölge milletvekili seçilmiş ve 2018 yılına gelince Cumhuriyet Halk Partisinin basın sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.