blank

Topkapı Sarayı Yeniden Ziyarete Açılıyor

Abone Ol 

Topkapı sarayı kontrollü sosyal yaşam kurallarıyla birlikte yenide ziyarete açılıyor. Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında iki aydan uzun bir süredir ziyarete kapalı olan Saray, 1 Haziran’dan itibaren ziyaretçi kabul etmeye başlıyor. Normalleşme çalışmaları kapsamında alınan önlemler eşliğinde açılacak olan saraya 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul edilecek.

Yeni normalin getirdiği 3 altın kuralın uygulanması için tüm hazırlıklar tamamlanmış görünüyor. Girişte ziyaretçilerin ateşi ölçülecek ve maskesiz olanlara maske verilecek. Belirli aralıklarla yerleştirilen dezenfeksiyon istasyonları ve sosyal mesafe kuralını gösteren etiketler ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.

Koronavirüs Önlemleri Gişeden İtibaren Alınacak

Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, yeni normale uyum sağlamak adına yapıla çalışmaların önemine değindi. Hem çalışanları hem de ziyaretçileri korumak adına yapılan çalışmaların 3 temel kurala dayandığını belirtiyor. Gişelerden itibaren alının önlemlerin kapalı alanlarda daha da sıklaştığını belirten Çapoğlu, 10 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde alım yapılacağını aktardı.

Ziyaretçiler alınmadan önce tüm alanların dezenfekte edileceğini söyleyen Çapoğlu, rehber isteyenler için tek kullanımlık kulaklıklar verileceğini ifade etti. Sesli rehber cihazlarının ise her seferinde yeniden dezenfekte edilerek bir sonraki ziyaretçiye verileceği belirtiliyor.blank

Diğer Saraylar İçinde Aynı Önlemler Alınıyor

Diğer yandan Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi Milli Saraylar İdaresine ait diğer kasır ve saraylar da yeniden ziyarete açılıyor. 1 Haziran’dan itibaren alınan yeni normalleşme kararlarıyla turizim yeniden canlanacak gibi duruyor. Milli Saraylar İdaresi’ne ait olup ziyarete açılacak bütün saray ve kasırlarda aynı prosedürler uygulanacak.

The following two tabs change content below.
blank

Hakkı TUTAR

Hakkı Tutar - Yazar, Eğitmen ve Sporcu. Mizah.org'da Sorumlu Editör.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir