Topkapı Sarayı Deposunda Bulunan Tablolar Gün Yüzüne Çıktı

Uzunca bir süredir Topkapı Sarayı deposunda bulunan tablolar artık değerlendirilmek üzere toplanıyor. Milli Saraylar Tablo Restorasyon Atölyesi’nde onarılacak olan tablolar bir süre sonra tekrar kullanılır duruma gelecek ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Sergi Planlanıyor

Hepsi birbirinden değerli olan bu tabloların tamamen bakım ve onarım işlemleri tamamlandıktan sonra bir sergi ile ziyaretçilerle buluşması öngörülüyor. Ülkemizdeki salgın nedeni ile birçok bölümünü kapatan Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, atölyelerindeki faaliyetlerini sürdürüyor. Bu sürede tabloların bakım ve onarımlarının büyük ölçüde tamamlanacağını belirten yetkililer bir sergi planı yaparak bu tabloları meraklıları ile buluşturacaklarını belirtiyorlar.

Tablolar İçin Geçici Atölye Kuruldu

Tablolar için geçici bir atölye kuruldu. Resim müzesinin bodrum katında bulunan bu atölyede öncelikli olarak eserler belirli bir testten geçti ve bu testlere göre hepsinin kaydı yapılarak belgelendi. Tüm eserlerin ressamları, yapıldığı yıllar, kullanılan malzemeler tek tek değerlendirildi. Milli Saraylar İdaresi listesine kayıt edilen bu tablolar milli değer olarak kayda geçti. Eserlerde padişah portreleri, belge niteliğindeki tüm resimler, çeşitli manzaralar dikkat çekiyor.

Genel olarak manzara ve portre çalışılmış olan bu tabloların 16 ve 20. Yüzyıl gibi geniş bir tarih aralığını kapsadığı anlaşılmaktadır. Ülkemizde yaşanan virüs tedbirleri kapsamında normalleşme süresi devreye girdiğinde büyük oranda tabloların bakımının yapılacağı ve tamamlandıktan sonra serginin bu yıl açılacağı belirtiliyor.