Tiyatronun Oscar Ödülleri İçin Erteleme

Her yıl düzenli olarak ABD’de yapılan tiyatronun oscar ödülleri olarak tanımlanan Tony Ödülleri ikinci kez ertelendi. İlk erteleme süreci corona virüs salgını ve pandemi süresi tedbirleri kapsamında ertelenmişti. İlk erteleme sonrası programın 7 Haziran 2020 tarihinde yapılması ilgililerce kararlaştırılmıştı.

İkinci erteleme kararına neden olan ABD de meydana gelen ve suçu kanıtlanmamış Goorge Floyd’u devletin polisinin ırkçı, faşist ve adaletsizlik ekseninde bilerek birini öldürmesi ile ortaya çıkan ve halen devam eden toplumsal olaylar neden oldu. Bu ikinci ertelenme olayı adaletsizliğe tepki çekmek amacıyla tamamen Tony Ödüllerinin verileceği programın iptal edilmesine neden oldu.

Broadway Tiyatroları

Broadway tiyatrolarının sahnelendiği ve bunlar içerisinde en iyilerini ödüllendirmek amacıyla hazırlanan ve düzenli şekilde her yıl görkemli törenler yapılmakta idi. Goorge Floyd’un öldürülmesi yapılan törenlerin iptal edilmesinin ana nedeni gösterilirken Broadway yetkililerince yapılan açıklama “George Floyd’in ölümü ile başlayan daha sonra Tony McDade, Ahmaud Arbery, Breonna Taylor’un bu sebeple anlamdırılması zor cinayetleri toplumun her kesimi gibi bizleri de üzdü ve konuda masumların yanıda yer almaktayız ve öfkeliyiz. Toplumumuzda etkisini yükselten adaletsizlik ve ırkçılık yüzünden cesaretimizi kısıtlanmaya çalışılıyor” basında yer aldı.

Halk Floyd’un ölümünü kasıtlı işlenmiş cinayet olarak değerlendirmesine rağmen ABD yetkilileri katil polisi 3. sınıf cinayetten yargılamayı düşünüyor. Bu da halkın tepkisinin artmasına neden oluyor.