TikTok Fenomenleri Nasıl Para Kazanıyor

tiktok-fenomenleri-nasil-para-kazaniyor

Tiktok nedir? Tiktok nasıl kullanılır? Tiktok fenomenleri, Tiktok fenomenleri türk, Tiktok fenomenleri isimleri ve Tiktok Fenomeni nasıl olunur sorularına cevap aradığımız bu konumuz ile başlayalım. Son dönemlerin hızla büyüyen ve kullanıcı sayısını arttıran TikTok uygulaması, 2016 yılında Çin menşeili Bytedance adlı teknoloji şirketi tarafından kuruldu. Ancak o dönemde “musical.ly” adındaki uygulama TikTok’un önüne geçmişti. 2014 yılında kurulan musical.ly uygulaması TikTok ile aynı mantıkta çalışan bir uygulamaydı.

TikTok İle Para Kazanmak

Buna çözüm getirebilmek adına Bytedance şirketi 2017 yılında musical.ly uygulamasını satın aldı ve TikTok ile birleştirdi. Bu olayın hemen ardından tüm sosyal platformlarda TikTok’un reklamları yapılmaya başlandı ve uygulama geniş bir kullanıcı kitlesine kısa zamanda ulaştı. Günümüzde kullanıcı sayısı 500 milyon kişiye kadar ulaşan TikTok, aynı zamanda yeni sosyal medya fenomenlerinin de çıktığı bir yer haline gelmiş durumda. TikTok sayesinde ünlenen ve bu anlamda bir gelir elde etmek isteyen fenomenler, çareyi farklı platformlarda işler yaparak kazanç sağlamakta arıyor. Çünkü TikTok, kullanıcılarına herhangi bir ödeme yapmıyor. Sadece eğlence amaçlı kurulan TikTok uygulamasından bir gelir etmek şu anlık mümkün görünmüyor. Hal böyle olunca kullanıcılardan fenomen olmuş kişiler burada ünlü olduktan sonra maddi getiri sağlayabilecekleri diğer platformlara yöneliyorlar. Peki bu fenomenler ne gibi işler yaparak kazanç elde edebiliyorlar? Bu karmaşık bir konu. Çünkü doğrudan değil dolaylı olarak gelir elde etmek şu anlık mümkün görünen tek seçenek.

Sponsor ve Reklam

TikTok uygulaması sayesinde fenomen olmuş kişilerin en sık olarak yaptığı ve gelir elde ettiği yöntem sponsor bulmak ve o sponsorun reklamını yapmaktan geçiyor. Büyük firmaların yakından takip ettiği sosyal medya platformlarında ün kazanan insanlara teklifler yaparak, hem kendi markalarının reklamını yaptırıyorlar hem de fenomenlerin kullanıcılarına çoğu zaman çekiliş usulü hediye dağıtma yoluna giderek, bir nevi viral reklamlarını yaptırmış oluyorlar. Firmalar bu stratejileri sayesinde hem sempati topluyor, hem de kendilerini geniş kitlelere duyurma imkanı buluyorlar. TikTok fenomeni kişiler ise maddi getiri sağlamış oluyorlar.

E-Ticaret

Günümüzde birçok fenomenin yaptığı bir başka gelir kaynağı ise e-ticaret çalışma stilidir. Genellikle TikTok’dan ünlü olan fenomenler, bir Instagram sayfası üzerinden ticaret profili oluştururlar ve takipçilerine ürün satmaya başlarlar. Bu ürünler genelde ağırlıklı olarak tekstil ürünlerinden oluşur. Bu bağlamda yüksek takipçili TikTok fenomenleri oluşturdukları bir slogan ile takipçilerine çok sayıda ürün satıp, para kazanabiliyorlar.

Canlı Yayın

Canlı yayın seçeneği yine TikTok fenomenlerinin bir başka gelir kapısı olarak karşımıza çıkıyor. Takipçilerine yön veren bu fenomenler, bağış sistemiyle çalışan canlı yayın platformlarından çeşitli kategorilerde yayın yaparak, kendisini takip eden kişilerden  maddi olarak kazanç sağlayabiliyor. Bu yöntemi de ünlü olan bir çok fenomen kullanıyor ve hala popülaritesini kaybetmemiş bir yöntem olmasıyla dikkat çekiyor.

Profile Eklenen İletişim Bilgileri

TikTok fenomenlerinin bir diğer gelir kapısı ise profillerine ekledikleri iletişim bilgilerinden geçiyor. Kendisiyle çalışmak isteyen firmalar için bir iletişim aracı olarak bu yolu kullanan fenomenlerden şanslı olanları marka yüzü dahi olabiliyor. Yine sponsorlu içerik ve reklam konulu alt başlıkla benzer olan bu yöntemin farkı ise markaların fenomenleri viral reklam filmlerinde oynatmalarıdır.

Popüler Etiketler Kullanarak Öne Çıkmak

Bu aslında TikTok fenomenlerinin sürekli yaptığı ve dolaylı yoldan para kazanmaya fayda sağlayan bir durumdur. Genellikle fenomen kişiler, popüler olmuş bir etiketi, akımı veya meydan okumayı video konusu yaparak, bir içerik ortaya koyarlar. Söz konusu akım, popülerliğine göre markaların dikkatini çekebilir ve yine viral reklam çalışmaları veya sponsorluk gibi gelir elde etme yollarında fenomenlere yardımcı olur.

Özetle; TikTok uygulaması doğrudan gelir ödemesi yapmasa da kullanıcılarının maddi getiri elde etmek ve fenomen olmak için kullandıkları bir basamak gibi düşünülebilir.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için Abone Ol! butonu ile haberleri alabilir ve bizi Twitter ve Instagram sayfalarımızdan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Eşek Sütü Faydaları ve Zararları