The Queens Gambit Hakkında İlk Defa Duyacağınız 15 Bilgi

Anya-taylor-joy

The Quenn’s Gambit dizisi kısa süre içinde hem Türkiye’de hem de dünyada büyük bir sükse yarattı. Dizinin ardından Google’da satranç ile ilgili yapılan aramalar 9 kat artmasının da dizinin ne kadar önemli bir etki yarattığını göstergesi gibi. Hazırsanız dizinin bilinmeyen 15 detayıyla alakalı sizlere bilgiler verelim…

Dizi var olmadan kadroya Anya Taylor-Joy katıldı

Diziye ilk katılan isim Anya Taylor-Joy oldu. Hatta Anya diziye o kadar erken katıldı ki henüz ortada bir senaryo dahi yoktu. Dizinin yaratıcısı olan Scott Frank ona ilk olarak Walter Tevis’in aynı adlı romanının bir kopyasını gönderdi. Anya’nın kitabı okumasının ardından projeye inanılmaz derece de çekildiğini hissettiğini ve kelimenin tam anlamıyla Scott’la buluşup bunu tartışmak için can attığını söyledi.

“The Queen’s Gambit” aslında film olacaktı

“The Queen’s Gambit” dizi olmadan önce bir film olarak tasarlanmıştı. Her şey hazır gibiydi hatta filmin yönetmeni bile belliydi. O isim Heath Ledger olacaktı. 2008’deki ölümünden önce projede ilk yönetmenlik denemesini yapacaktı. Heath’in bu kitabı çok sevdiğini ve Ellen Page’in Beth Harmon rolünde oynayacağı bir film tasarlanmıştı. Ancak Heath’in beklenmedik ölümünün ardından proje de rafa kaldırıldı.

Diziden önce Anya Taylor-Joy satranç hakkında hiçbir şey bilmiyordu

Anya, Beth karakterini oynamaya karar vermeden önce satranç hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Bunun kendisine çok yardımcı olduğunu söyleyen Anya, Beth karakteri ile beraber satranç dünyasını keşfetmesinin dizinin akıcılığı açısından da çok önemli olduğunu belirtti.

Dizinin danışmanlığı Garry Kasparov ve Bruce Pandolfini yaptı

Dizideki satranç oyunları sırasındaki her hareketin koreografisini iki ünlü satranç ustası olan Garry Kasparov ve Bruce Pandolfini yaptı. Bununla beraber Kasparov ve Pandolfini tüm oyunculara da koçluk yaptılar.

Kasparov, Borgov rolünü geri çevirdi

The Queen’s Gambit dizisinin yaratıcısı Scott Frank, dizi öncesinde Garry Kasparov’dan Borgov’u oynamasını istedi. Ancak Kasparov bu rolü geri çevirdi ve bunun yerine dizinin danışmanı oldu.Kasparov, bir satranç dahisinin nasıl hissedeceği konusunda diziye pek çok arka plan bilgisi sağlamasına yardımcı oldu. Kasparov, Borgov ile Beth arasındaki maç da dahil olmak üzere 7. Bölümde Rusya’daki son satranç maçlarını tasarladı.

Tüm satranç maçları oyuncular tarafından oynandı

Dizide gösterilen her satranç maçı -hızlı tempolu satranç maçları da dahil olmak üzere- oyuncular tarafından oynandı.
Özellikle dizinin başrol oyuncularından Anya, bir röportajı sırasında hızlı satranç maçlarının filme çekmenin en sevdiği kısımlarından biri olduğunu belirtti.

Anya, Beth’in hamlelerini sahne çekilmeden 5 dakika önce öğreniyordu

Anya’ya Beth’in bir satranç maçında yapacağı hareketleri, bu sahneler çekilmeden 5 dakika önce öğretiliyordu. Bu yüzden zihnindeki her şey tazeydi ve maçı gerçekten yaşayabiliyordu.

Beth’in dizide kullandığı tüm saçlar peruktu

Beth karakteri ile ilgili olarak başrol Anya, dizinin yaratıcısı Scott Frank ve saç tasarımcısı Daniel Parker, dizi öncesinde bu karakterin kızıl saçlı olması fikrinde birleştiler. Ancak Beth’in dizi içindeki tüm saç stillerini başarmanın tek yolu ise peruk kullanmaktı.Saç tasarım uzmanı Daniel Parker, “Bazen Beth bir günde üç farklı görünüme geçiyordu. Bunu peruksuz bir şekilde yapmanın başka bir şansı yok. Dizi başlamadan önce senaryo üzerinden baktığımda Beth karakterinin kızıl saçlı bir kadın olması gerektiğini düşünüyordum. Bu konudaki fikrimi hem Scott Frank hem de Anya’ya bireysel olarak söylediğimde ‘Biz de aynısını düşündük’ dediler. Bu gerçekten çok komik ve eğlenceliydi.” dedi.

Anya Taylor-Joy bir yıla üç proje sığdırdı

Dizinin başrolü Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit dizisinin çekimleri bitmesinin ardından Emma ve Last Night adlı iki farklı filmde daha oynadı. Bu üç projenin bitiş tarihlerinin tüm yılı kaplamasından dolayı Anya’nın yalnızca üç günlük bir izni oldu.
Anya bu konu ile alakalı olarak “2019’da çok yoğun bir yıl geçirdim. Bir gün ara ile üç farklı karakteri oynayacağımı biliyordum” dedi.

Benny karakteri Bobby Fischer’i temsil ediyor

Benny karakteri, 13 yaşında “Yüzyılın Maçı” olarak bilinen bir maçı kazanan gerçek Amerikan satranç ustası Bobby Fischer’i temsil etmektedir.

Anya, Harry Melling’le aynı filmde oynadığı için “çıldırdı”

Anya büyük bir Harry Potter hayranıdır. Bunun esas sebebi ise Anya henüz 6 yaşındayken ailesi ile beraber Buenos Aires’ten Londra’ya taşınmaları ve Anya’nın İngilizceyi Harry Potter kitapları okuyarak öğrenmesinden gelmektedir. Anya dizi sonrasında verdiği bir röportajında Harry Potter filmlerinde Dudley’i canlandıran Harry Melling’in bu dizide beraber oynadığı için kapalı kapılar ardında mutluluktan “çıldırdığını” söyledi.

Dizi ABD’de, çekimler Berlin’de

The Queen’s Gambit’ dizisinin hikayesinin büyük bir kısmı ABD’de geçmesine rağmen, dizinin çoğu Berlin’de çekildi.

Alma aslında çok ünlü bir yönetmen

Alma’yı canlandıran Marielle Heller çok ünlü bir yönetmendir. Mahallede Güzel Bir Gün, Beni Bağışlayabilir misiniz? gibi pek çok filmin yönetmenlik koltuğunda oynayan çok ünlü ve başarılı bir yönetmendir.
Marielle Heller verdiği bir röportajda yıllarca yönetmenlik yaptıktan sonra oyunculuğa geri dönmekten bahsetti ve “Yönetmenlikte tükenmiş hissediyordum ve bir sonraki projemin ne olacağından emin değildim. Bu proje geldiğinde çok da düşünmeden evet dedim. Benden çok farklı bir beceri beklenen bir projeydi ve sanırım başardığımı da düşünüyorum.” dedi.

Anya-taylor-joy

Görsel efekt ekibi de satranç öğrendi

Beth’in kafasında ortaya çıkan ve ekranda görülen tüm varsayımsal satranç hamleleri, gerçekleşebilecek gerçek satranç hareketlerini içeriyor. Görsel efektler ekibi dizinin ardından efektleri yaparken satrancı da çok iyi bir şekilde öğrendiklerini belirtti.

Son sahnede Anya gözyaşlarına boğuldu

Anya, Beth’in Rus parkında satranç oynadığı serinin son anını çekerken “her çekimde” ağladı. O anlarla alakalı konuşan Anya, Beth için “çok mutlu” olduğunu ve bu projenin hayatının projesi olduğu için çok ağladığını belirtti.