Temel Mantık Devreleri

Gelişen teknoloji ile birlikte, insanların hayatına bilgisayarlar girdi. Teknolojik aletler insanları hem iyi hem de kötü yönlerden etkilemiştir. Bunda özellikle, gelişen elektrik teknolojisinin payı büyüktür. Bilgisayarları tam olarak anlayabilmek ve nasıl çalıştığını öğrenmek için temel mantık devreleri konusunu bilmek gereklidir.
Özellikle yapılan son araştırmalarla beraber, dijital elektronik konusu son derece gelişmiştir. Kullanılan pek çok ürün artık dijitaldir. Dijital ekran, dijital saatler, gibi ürünler her alanda kullanılmaktadır. Bu ürünlerin hepsi, mantık devreleri ile tasarlanıp, kullanılır. Öncelikle mantık devresi nedir, bilmek gerekir.

Mantık Devresi Nedir

Mantık devresi, basit yapılardır. Basit devrelerden oluşmuştur. Kapı denilen kavramları vardır ve 0 ile 1 rakamı kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Bir diğer adı da lojik devreler olarak bilinir. Aslında basit devrelerden oluşan mantık devreleri, bileşik mantık devrelerinde daha farklı bir sistemde işler.
Bunlar çok büyük devrelerdir. Bilgisayarda bu şekilde olan, sayısız devre vardır. Bazen zor ve karışık gelse de mantık devreleri, iki sinyal sistemi ile çözülür. Bunlar yukarda da belirtildiği gibi 0 ile 1 rakamıdır.

Mantık Devreleri Türleri

Mantık devreleri üç gruba ayrılır. Bunlar; bileşik mantık devreleri, ardışık mantık devreleri ve aritmetik mantık devreleridir.
Bileşik mantık devreleri; Bu devrelerde mantık devrelerin de belirtildiği gibi kapılardan meydana gelir. Kapıların oluşturduğu devreler, çıkış ve girişlerinin o an da oluşan durumlarına bağlı olarak belirlenen devrelerdir. Bileşik devrelerde üç bölüm bulunur. Bunlar giriş, mantık ve çıkış değişenleridir. Burada bulunan kapılar, girişteki değerleri alarak işler ve çıkış bölümüne ileterek, yeni bilgilerin oluşmasını sağlar.
Ardışık mantık devreleri, Bileşik devrelerle doğrudan ilgilidir. Bileşik devrelere eklenen bazı özellikler ile meydana gelir. Ardışık mantık devreleri hafıza elemanları, birleşik devrelere bağlanarak faaliyete geçer.

Temel Mantık Devreleri Eğitimi

Son dönemlerde dijital teknoloji alanında işlerin büyük kısmını üstlenen, fakat çok bilinmeyen mantık devreleri, aslında insanların hayatında önemli olması gereken bir konudur. Bilgisayar teknolojisi ile alakalı olan kişiler, mutlaka mantık devresinin detaylarını öğrenmelidir. Şuan ki dijital teknolojiyi kavramanın ve kullanmanın en basit yolu, ilk olarak mantık devrelerini öğrenmekle başlar. Bunları bilmek, bu konuyla ilgilenenler için, kullanım ve detay açısından son derece fayda sağlayacaktır.