Teknoloji Büyük Elçisi Nedir?

teknoloji-buyukelcisi-nasil-olunur

Ülkeleri temsil etmek amacıyla farklı ülkelerde büyükelçiler bulunur. Bu büyükelçi o ülkeyi ve devletin başkanını temsil ederek atandığı ülkeyle kendi ülkesi arasındaki ilişkileri düzenler. Günümüzde pek çok büyükelçi vardır. Birkaç yıl öncesine kadar teknoloji büyükelçisi bulunmazken ülkelerden birisi ilk teknoloji büyükelçisini atamıştır.

Hangi Ülke Tarafından Atanmıştır?

Dünyanın ilk teknoloji alanındaki büyükelçisi Danimarka tarafından atanmıştır. Büyükelçinin atanma amacı ise ülkenin teknoloji şirketleriyle olan ilişkilerini düzenlemesi ve ülkenin teknolojik yeniliklere uyum sağlamasıdır. Danimarka tarafından teknoloji çalışmaları için atanan ilk büyükelçinin adı ise Casper Klynge’dir. Danimarka tarafından bu türde büyükelçinin atanması ise 2017 yılında gerçekleşmiştir.

Hangi Ülkeye Atandı?

Danimarka tarafından atanan ve dünyanın teknoloji dalındaki ilk büyükelçisi olan Casper Klynge Amerika’da bulunan Silikon Vadisi’ne atanmıştır. Büyükelçinin atanmasından sonra Silikon Vadisi’ne büyükelçilik açılmıştır. İletişim ve teknoloji şirketlerinin dev yatırımları bu konuyu takip etmede zorluk yaratmamak için böyle bir devlet yetkilisine ihtiyaç duyulmaktadır.

2017 yılında göreve başlayan ve 3 yılı aşkın süredir görevine devam eden Casper Klynge’in bulunduğu büyükelçiliğin Silikon Vadisi dışında iki merkezi daha vardır. Bunlardın birisi elçiyi atayan ülke Danimarka’da diğeri de Çin’dedir. Casper Klynge üç merkezde de çalışmalar yürüterek teknoloji şirketleriyle iletişimde bulunuyor.

Bu sayede de Danimarka’nın teknoloji alanındaki ilerlemelerinin üst seviyede olmasını sağlıyor. Ayrıca büyükelçilik için farklı yerlerden merkez açma hedefleri vardır. Bu yerlerden birisi de Kenya’dır. Büyükelçi Casper Klynge teknoloji alanındaki çalışmalarına 18 kişilik ekip eşlik etmektedir.

Teknoloji Büyükelçisi Nasıl Olunur?

Teknoloji Büyükelçisi olmak isteyen ve bu sorunun cevabını arayan birçok kişi, öncelikle Büyükelçi nasıl olunur? şeklinde aramalar yapıp ve bu yönde eğitim almalı gerekmektedir. Bir ülkeye ait Büyükelçi olabilmek için Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişilerin, kariyerlerini de yine bu doğrultuda yönlendirmesi gerekiyor. En detaylı cevabı devletlere ait resmi kurumlardan alabileceğiniz Teknoloji Büyükelçisi Nasıl Olunur sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

Sizde bu tip yazıları takip ediyorsanız, aşağıdaki bağlantılardan bize mesaj gönderebilir ayrıca detaylı sorularınız için yorum yap kutucuğunu kullanabilirsiniz. Mizah.org ailesi olarak şimdiden teşekkür ederiz.