Tarlakuşu ile Yavruları

Tarlakuşu ile Yavruları

Sana bir masal anlatayım mı serisine bugün Tarlakuşu ile yavruları masalını eklemek istiyoruz. Çocuklarımıza keyifle anlatabileceğimiz bu masalın yazarı çoğu masallarımız gibi anonim olsa da okuması ve anlatması oldukça keyifli bir masaldır.

Tarlakuşu ile Yavruları

Küçük bir tarlakuşu varmış. Bu tarlakuşu ovada yaşarmış. Soğuk kış günleri bitmiş ilkbahar mevsimi gelmiş. Ovadaki tüm canlılar ilkbahar ile birlikte uykularından uyanmışlar. Hepsi harıl harıl çalışıyor, yeni gelecek yavrular için yuvalarını hazırlıyorlarmış. Küçük tarla kuşu da yeşeren buğdaylar arasında yuvasını hazırlamış. Minicik yuvasına üç tane yumurta bırakmış. Yumurtanın başından ayrılmıyor ve onlara gözü gibi bakıyormuş.

Çok vakit geçmeden yumurtadan sevimli yavrular çıkmış. Bu yavrular oldukça iştahlıymış. Anne tarla kuşu her gün yuvaya bir sürü yemek taşıyormuş. Ancak yavrular doymak bilmiyormuş. Minik yavrular çabucak büyümüş. Kanatlarını çırpmaya başlamış. Annelerinin gözetiminde uçma alıştırması yapmaya başlamış. Bu sırada ekinler de sararmaya ve olgunlaşmaya başlamış. Anne tarla kuşu sık sık:

Artık buradan gitme vakti geldi. Dikkatli olmamız lazım. Çiftçi geldiğinde ne konuştuğunu dinlemeli ve ona göre hareket etmeliyiz, demiş.

Çiftçi oğlu ile birlikte bir gün ekine bakmaya gelmiş. Bir başak koparıp üflediğinde tanelerin ayrıldığını görmüş. Sevinçle oğluna dönüp;

Buğdaylar olgunlaşmış. Komşulara haber ver. Yarın ekinleri biçeceğiz, komşular da bize yardıma gelsin, demiş.

Bunu duyan tarlakuşu yavruları, annelerini telaş içinde beklemiş.

Gitme Vakit Geldi mi?

Anne geldiğinde;

Telaş etmeyin yavrularım, daha zamanımız var demiş.

Ertesi gün kimsenin gelmediğini gören çiftçi çok üzülmüş. Yarın akrabalarımıza haber verelim bize yardıma gelsinler demiş. Tarla kuşu yavruları, gene telaş içinde annelerini beklemiş ve gelince durumu anlatmışlar. Anneleri gene;

Telaş etmeyin yavrularım, daha zamanımız var demiş.

Ertesi gün gene kimse gelmemiş. Bunu gören çiftçi gene üzülmüş. Kimse bize yardıma gelmeyecek galiba, hazırlan oğlum yarın ikimiz bu tarlayı hasat edelim demiş. Tarlakuşu yavruları annesi yuvaya gelince gene durumu anlatmış. Bu sefer anne;

Artık gitme vaktimiz geldi demiş. Ertesi sabah güneş doğunca tarlakuşu ile yavruları toplanmış ve bir daha o tarlaya dönmemek üzere yuvalarından ayrılmış.