Tarlada Ağaç İlaçlarken 2200 Yıllık Sikke Buldu

Bursa’ya bağlı İznik ilçesindeki tarlasında bulunan zeytin ağaçlarını ilaçlayan bir çiftçi Roma döneminden kalma 2200 yıllık sikke buldu. İznik ilçesi Abdulvahap mevkisinde bulunan kendisine ait tarlasına zeytin ağaçlarını ilaçlamak için sabah saatlerinde giden ve 37 yaşında olan Ferhat Köken, bir ağacın dibinde çok eski görünüme sahip bir para buldu.

Üzerinde Kabartma Figürler Var

Söz konusu tarladaki ağaç altında bulduğu ve üzerinde kabartma figürler bulunan parayı yanına alan Ferhat Köken, İznik ilçesi merkez müze müdürlüğüne müracaat ederek bulduğu bu eski parayı bir tutanak ile müze yetkililerine teslim etti.

Daha sonra müze müdürlüğünde görevli olan bir arkeolog tarafından üzerinde incelemeler yapılan kabartmalı eski paranın Roma döneminden günümüze ulaşmayı başarmış ve yaklaşık 2200 yıllık tarihi olan bir sikke olduğu belirlendi.

Paranın Değerine Göre Ödül Alacak

Yaklaşık 2200 yıllık tarihi bulunduğu tespit edilen Roma dönemine ait paranın değerine göre, söz konusu sikkeyi bulan çiftçi Ferhat Köken’e ödül verileceği de tespit edildi.

Tarihi sikkeyi tarlasında bulan Ferhat Köken ise söz konusu parayı bulma anını şu sözlerle aktardı “Zeytin ağaçlarını ilaçlamak için tarlama geldim. Bir ağaç dibinde dinlediğim esnada bu eski para gözüme çarptı ve tarihi bir eser olduğunu anladım. Bulduğum parayı müze müdürlüğüne götürdüm. Söylenildiği gibi İznik gerçekten tarih kokuyor”