En büyük salgın hastalıklar

Tarihteki En Büyük Salgın Hastalıklar Nelerdir?

Abone Ol 

Dünya tarihi boyunca insanoğlu birçok kez çeşitli salgınlar ile mücadele etmiş, yaşanan bu salgınlar nedeniyle de milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Özellikle salgın döneminde yapılan hatalar nedeniyle ölüm oranları da ciddi oranda artmıştır. Yapılan en büyük hatalara İspanyol gribi örnek gösterilebilir. Zira o dönem salgının bittiği düşüncesiyle hareket edenler önlemleri ortadan kaldırmış ve ikinci dalga çok geçmeden etkisini göstermiştir. Milyonlarca insanın öldüğü bu salgın aynı zamanda 1.Dünya savaşını da ciddi anlamda etkilemiştir. Dilerseniz, tarihteki en büyük salgın hastalıklar nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

5 En Büyük Salgın Hastalıklar

büyük salgın hastalıklar

Tarihteki en büyük salgın hastalıklar nelerdir sorusu son dönemlerde sıklıkla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Dilerseniz, insanoğlunun yüzleştiği 5 büyük salgını gelin yakından daha detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

1.     Justinianus Veba Salgını

Justinianus Veba Salgını

Justinianus Veba salgını, dünya tarihinin en büyük ve en uzun süren salgınlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bizans İmparatorluğunda ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde yayılan salgın nedeniyle 100 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir.

2.     Kara Veba

salgın hastalıklar kara veba

1347 Yılında aniden ortaya çıkan Kara Veba hastalığı, çok kısa bir süre içerisinde dünya geneline yayıldı. Yaklaşık 6 yıl boyunca süren salgın nedeniyle, dünya genelinde 200 milyon’ a yakın insan hayatını kay21betti.

3.    En Büyük Salgın Hastalıklar:  İspanyol Gribi

ispanyol gribi

Yakın tarihin en ölümcül salgınlarından biri olan İspanyol Gribi, 1918 yılında ortaya çıkmış ve oldukça kısa sayılacak bir süre içerisinde yayılmıştır. İlk dönemlerde salgınla oldukça iyi mücadele eden ülkeler salgının bittiği düşüncesiyle eski hayatlarına geri dönmüşlerdi. Fakat, salgın 1919 yılında tekrar ortaya çıkmıştı. Hızlı başlayan ve oldukça ölümcül olan 2.dalga nedeniyle dünya genelinde 50 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir.

4.     Asya Gribi

Asya gribi

Tarihteki en büyük salgın hastalıklar listemizde yer alan Asya Gribi, 1957 yılında ortaya çıkmıştır. Oldukça kısa bir süre içerisinde milyonlarca insana bulaşan hastalık nedeniyle, 2 milyon insan hayatını kaybetmiştir.

5.     Hong Kong Gribi

Hong kong gribi

1968 Yılında ortaya çıkan Hong Kong Gribi, 1 yıl içerisinde milyonlarca insana bulaşmıştır. Kuş gribinin genlerini taşıyan ve 1969 yılına kadar süren salgın nedeniyle 1 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Söz konusu salgın 1970 ve 1972 yıllarında da ortaya çıkmış fakat aşının bulunması nedeniyle etkili olamadan ortadan kalkmıştır.

Son dönemlerde tüm dünya da yaşadığımız salgın hastalık koronavirüsün çocuklar ve yaşlılar üzerindeki psikolojik etkileri merak ediyormusunuz?

The following two tabs change content below.
blank

Nalan KAYA

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir