Tarihi Demiryolu Tüneli İçin Tarihi Eser Tescili

Adana’nın Karaisalı ilçesinin Bucak Mahallesi sınırların içerisinde kalan tarihi demiryolu tüneli, uzun yıllar boyunca Bağdat ve Hicaz Demiryolu hattında görev yaparak 32 sayılı görev ve hat numarasına sahip olmuştu. 187 metrelik tünel uzunluğuna sahip olan eser, geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanlığı tarafından tarihi eser olarak tescillenerek koruma altına alındı.

Resmi Gazete’de Duyuruldu

2.Abdülhamid tarafından yaptırılan ve Hicaz hattının Anadolu ayağında büyük görev üstlenen tarihi tünel, günümüzde faal olarak çalışmamaktadır.

Adana Bölge Değerleri Koruma Kurumu tarafından alınan kararın Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra Resmi Gazete’de de duyurulan haber sonucunda, tarihi Bağdat-Hicaz tüneli Adana’da bulunan tarihi eser belgeli yapılar arasında yer aldı.

Adana’nın 102. tarihi eser belgeli yapısı olarak kayda geçen tarihi tünelin restorasyon çalışmaları önümüzdeki süreçte başlayarak hizmet verilecek.

Bağdat-Hicaz Hattı

Sanayileşmeden sonra onlarca yıldır görev alan ve Trablus bölgesinden yük taşımacılığının gerçekleştirildiği bölge olan Çukurova bölgesi, Adana’da bulunan bu tünelin de içinde bulunduğu hat sayesinde uzun yıllar boyunca ticarete destek vermişti.

Resmi gazetede duyurulan haber sonucunda koruma altına alınarak zarar verilmesi engellenen tarihi tünel, Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü tarafından devralınarak tarihi eser belgesinin tescili tamamlandı. Önümüzdeki süreçte tarihi dokusuna zarar verilmemek kaydı ile restorasyonuna başlanacak tarihi tünelin turistlere açılıp açılmayacağı merak konusu olarak kaldı.