tansu-ciller-mizahorg (1)

Tansu Çiller Kimdir? Tansu Çiller Hakkında Bilgiler

Abone Ol 

Tansu Çiller ekonomist ve siyasetçidir. Türkiye’nin 22. Başbakanıdır. Türkiye’nin ilk ve tek başbakanı olan Çiller siyasete Demirel’in isteğiyle girmiştir.

Dış işleri Bakanlığı da yapmış olan kadın siyasetçidir. 1946 yılında İstanbul’da doğmuştur.  Aslında babası devlet adamı olduğunda siyasete uzak biri değildir.

Tansu Çiller Siyaset Öncesi Yaşamı

Tansu Çiller Liseyi Amerika Kız Kolejinde okumuştur. Üniversiteyi ise şimdiki adı Boğaziçi Üniversitesi Olan Robert Koleji’nde okumuştur. 1967 yılında üniversiteyi bitirmiştir. Daha sonra Amerika’ya giden kadın siyasetçi Amerika’da akademik çalışmalarına devam etmiştir. 1974 yılında Ülkeye geri dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde Doçent yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. 1978 yılında Doçent ve nihayetinde 1983 yılında profesör olmuştur.

tansu-ciller-mizahorg (2)

Tansu Çiller Siyasi Yaşamı

1990 yılında DYP’den siyasete girmiştir. Fakat siyasete aktif olarak girmeden önce de siyaset ile ilgilenmiştir. Alanı dolayısıyla ANAP’ın ekonomik politikalarını eleştirmiştir. İstanbul Belediye Başkanı Dalan’a bir dönem danışmanlık yapmıştır.

1991 seçimlerinde milletvekili olmuştur. Koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevini üstlendi. 1993 yılında Turgut Özal beklenmedik bir şekilde öldü. Bunu üzerine Başbakan ve DYP Genel Başkanı Demirel Cumhurbaşkanı oldu. Ondan boşalan koltuğa ise Çiller üç adayın yarışması sonucu oturdu. Böylece aynı anda Başbakan ve DYP başkanı oldu.

Bu arada DYP ile birlikte iktidarda olan SHP, CHP’ye dahil oldu. CHP genel başkanı da Deniz Baykal oldu. Sonrasında hükümetin sürdürülemedi. Çiller istifa etti. Demirel tekrar iktidar kurma görevini Çiller’e verdi. Daha sonra gelişen olaylar sonucu 1995 yılında erken seçime gidilme kararı alındı.

Bu seçim ile Tansu Çiller ilk defa genel başkanken seçime katılmış oldu. Bu seçimde yüzde 19,18 oy oranı aldı. Bu oranla üçüncü oldu. Bundan önceki seçimlere göre DYP’nin oy oranı yüzde 30 azalmış oldu.

İlk önce hükümet kurma görevi birinci parti olan Refah Partisi’ne verildi. Fakat kimse koalisyon kurmak istemeyince Erbakan görevi iade etti. Daha sonra Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller iktidar kurmada anlaştı. Ecevit ise dışardan destek verdi.

Fakat kurulduktan 3 ay sonra çeşitli sıkıntılar sonucu hükümet devrildi. Mesut Yılmaz istifa etti. Daha sonra Refah Partisi ise DYP koalisyon kurarak Necmettin Erbakan Başbakanlığında Tansu Çiler Dış işleri Bakanı oldu.

Daha sonra yaşanan 28 Şubat süreci sonrası Erbakan istifa etti. Demirel ise hükümet kurma görevini Mesut Yılmaz’a verdi. 1999 genel seçimlerinde DYP oyu yüzde 12 oldu. 2002 seçimlerinde ise barajın altında kalarak meclise giremedi. Aralık 2002’de de genel başkanlığı bırakarak siyasetten çekildi. Yerine ise Mehmet Ağar geçmiştir.

Tansu Çiller iyi bir akademisyendir. Ekonomi dalında 9 adet yayını bulunmaktadır. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. İki çocuk annesidir. Hakkında 3 adet kitap yazılmıştır.

The following two tabs change content below.
blank

Volkan Ursavaş

Kurucu
Mizah.org'da Kurucu ve Yönetici » Adnan Menderes Üniversitesi-Dış Ticaret'11 / Anadolu Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler'14 mezunu. Doğa ve müzik sever.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir