Suna Pekuysal Kimdir? Suna Pekuysal Hakkında Bilgiler

suna-pekuysal-kimdir-mizahorg (1)

Suna Pekuysal, 24 Ekim 1933 tarihinde doğmuş Türk tiyatro ve sinemasına emek vermiş bir sanatçıdır. Tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanı sıra kendisi emektar bir seslendirme sanatçısıdır. Suna Pekuysal gençliği boyunca çeşitli sinema ve tiyatro oyunlarında rol almıştır. İstanbul Belediyesi Şan ve Bale Bölümü içerisinde eğitim görürken ilk olarak 1949 yılında Artist Aranıyor isimli tiyatro oyununda sahneye çıkmıştır.

Hayatı boyunca 250’den fazla tiyatro oyunu ve 99 adet sinema filminde önemli roller almıştır. Özellikle Türk sinemasının en önemli yılları olan Yeşilçam döneminin en önemli oyuncularından birisi olmuştur. Uzun dönem Suna Pekuysal filmleri Türk sinema tarihinde saygı ile anılmıştır. Bunun yanında Suna Pekuysal dizi sektörünün aranan isimleri arasındadır. Son döneme damgasını vuran Yeter Anne isimli dizide rol almıştır. Suna Pekuysal Özkan Uğur dizi filmin başrollerini paylaşmıştır.

1964 yılında Suna Pekuysal, Ergun Köknar ile dünya evine girmiştir. Bu evlilikten 1973 yılında Sait Ali Köknar dünyaya gelmiştir. Bu mutlu yuva 2000 yılında Ergun Köknar beyin vefatı ile bozulmuştur. Duayen gazeteci, Suna Pekuysal ile tiyatroya merak sardığı gençlik yıllarında tanışmış ve hayatlarını birleştirmişlerdir.

suna-pekuysal-kimdir-mizahorg (2)

Usta tiyatrocu 22 Temmuz 2008 tarihinde kalça kısmında meydana gelen kırık nedeniyle hastaneye kaldırılmış fakat girdiği ameliyattan kalp yetmezliği nedeniyle vefat etmiştir. Suna Pekuysal hastalığı olan sırt kısmında ki kireçlenmeden dolayı hayatının son yıllarını iki büklüm olarak yaşamıştır. Suna Pekuysal mezarı sevenleri tarafından asla sahipsiz bırakılmamaktadır.

Suna Pekuysal’ın Kariyeri

Liste yapılacak olsa sayfalar alacak bir kariyere sahip olan Suna Pekuysal, tiyatro ve sinema dünyasında pek çok karaktere hayat vermiştir. Özellikle can verdiği karakterleri izleyiciye sevdiren usta oyuncu Lüküs Hayat isimli tiyatro oyunu ile zirveye çıkmıştır. 1984 yılında sahneye giren Lüküs Hayat, çoğu insana tiyatroyu sevdiren oyun olmuştur.

Sanat hayatı boyunca 8 farklı tiyatro ödülüne layık görülen usta oyuncu, bu ödülleri tiyatro rolleri ile kazanmıştır. Bunların en önemlileri; 1980 yılında aldığı Avni Dilligil ve Ulvi Uraz ödülleri, 1986 ve 1987 yıllarında Lüküs Hayat oyunu ile kazandığı ödüllerdir.