Süleyman Soylu Kimdir? Süleyman Soylu Hakkında Bilgiler

suleyman-soylu-mizahorg

Süleyman Soylu şu anda İçişleri Bakanı olan siyasetçidir. 1969 yılında doğmuştur. Aslen Trabzonludur. İstanbul Üniversitesi İşletme mezunudur.

1989 yılında ticarete de atılmıştır. Hale ticari şirketi bulunmaktadır. Şu anda İçişleri Bakanlığı’nı yapmakta olan siyasetçini daha önceki yıllarda ne yaptığına bakalım.

Süleyman Soylu Siyasete Giriş

Siyasete DYP’nin gençlik yapılanmasında faaliyet göstererek 1987 yılında girdi. 1987-1990 arası İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığını yaptı. 1995 yılında ise Gaziosmanpaşa İlçe teşkilatının başına geçti. Böylece en geç ilçe başkanı olma unvanını kazandı. 1999 yılında ise İstanbul İl Başkanı oldu.  2002 yılına kadar bu görevi başarıyla üstlendi. 2002 yılında milletvekili adayı olsa da milletvekili olamadı.

2007 yılına girdiğimizde ise DYP ismini Demokrat Parti olarak değiştirmişti. ANAP ile aynı çatı altında buluşma çabası içerisindeydi. Bu buluşma olmadı. DP’nin o dönemki genel başkanı Mehmet Ağar seçimde başarılı olmayınca istifa etti. Böylece Süleyman Soylu DP’nin genel başkanı oldu. 208 yılında yapılan olağan kongrede yeniden genel başkanlığa seçildi.

suleyman-soylu-mizahorg (2)

2009 yerel seçimlerinde 2007 yılında alınan oydan daha düşük alırsa genel başkanlıktan çekileceğini söyledi. 2007 yılında yüzde 5,4 oy alan parti, yerele seçimlerde yüzde 4 oy alabildi. Önce çekilmeye karar verdi. Daha sonra yoğun istekler üzerine kendi isteğiyle kongre yapıldı ve aday oldu. Daha sonra bu kongrenin 3.turunda yine çekilme kararı alarak çekildi. Onun yerine DP Genel Başkanlığı’na Hüsamettin Cindoruk seçildi.

Daha sonra 2010 yapılan referandumda evet oyu için çeşitli üniversitelerde paneller ve seminerler verince DP genel başkanı Cindoruk tarafından partiden ihraç edildi.

Süleyman Soylu AK Parti Dönemi

2012 yılında AK partiye katıldı. Genel başkan yardımcısı oldu. 2015 yılında milletvekili seçildi. Kurulan hükümette Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı oldu. Sonra Davutoğlu’nun istifasıyla Binali Yıldırım Başbakan olunca görevine devam etti.

2016 yılında ise İçişleri Bakanı oldu.  2020 yılında halen İç İşleri Bakanlığı görevini sürdürmektedir.

10 Nisan 2020 tarihinde Covid nedeniyle sokağa çıkma yasağı ila edilmesinde çok geç karar aldığı iddia edildi. Bu yüzden insanlar çeşitli yiyecek alma yerlerinde kalabalıklar oluşturdu. Bu karmaşanın sorumlusunun kendisi olduğunu ileri sürerek 12 Nisan 2020’ de istifa etti. Fakat Cumhurbaşkanı tarafından bu istifa kabul edilmedi. Halen İç İşleri Bakanlığı görevini sürdürmektedir.