Süleyman Demirel Kimdir? Süleyman Demirel Hakkında Bilgiler

suleyman-demirel-kimdir-mizahorg (2)

Süleyman Demirel birden fazla döneme damgasını vurmuş ünlü siyasetçidir. Siyasetçi olmasının yanında devlet adamıdır. Aynı zamanda da mühendistir.

En önemlisi ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanıdır. Şahsına münhasır davranışları ve kıvrak zekasıyla bazı zor sorulara verdiği ilginç cevaplar ile meşhurdur.

Süleyman Demirel Hayatının İlk Yılları

Süleyman Demirel bilindiği üzer Isparta’nı bir köyünde 1924 yılında doğmuştur. İlkokulu burada okuyan Demirel lise ve ortaokulu okumak için Isparta ve Afyon’a gitmiştir.  İnşaat mühendisliği mezunudur.

1950 yılında şimdiki adı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü olan Devlet kurumunda işe başladı. Sulama ve elektrik konularında bilgi öğrenmesi kendini yetiştirmesi amacıyla ABD’ye gönderildi. 1953 yılında ülkeye geri döndü. Seyhan Barajı inşaatında çalıştı. 1954 yılında Barajlar Dairesi Başkanı oldu. 1955 yılında ise DSİ genel Müdürü oldu. Bu durum Türkiye’de bir rekordu. 30 yaşında en genç bir kamu kurumu müdürü olan kişi oldu.

Tekrar ABD’ye gitti. 1960 yılına kadar sürdürdüğü DSi Genel Müdürlüğü Görevini Askerliğini yapmak için bıraktı.

Süleyman Demirel Siyasi Yaşamı

1962 yılında Siyasi hayata Adalet Partisi’nde  başladı. 1964 yılında ise Adalet Partisi Genel Başkanı oldu. İsmet İnönü Hükümetinin düşmesiyle oluşan 29. Hükümet’te TBMM dışından Başbakan yardımcısı ve Devlet bakanı olarak görev yaptı.

suleyman-demirel-kimdir-mizahorg (1)

1965 yılında yapılan seçimlerde Yüzde 52 oy alarak tek başına iktidar oldu. Bu 27 Mayıs Darbesinden sonra ilk koalisyonsuz hükümet özelliğini taşımaktadır. Böylece hem ilk kez milletvekili oldu. Ayrıca Türkiye’nin 12. Başbakanı oldu.

1965-1971 yılları arasına Demirel başarılı bir yönetim göstererek enflasyonu yüzde 5’e indirdi Kalkınma hızı ise yüzde 7 olmuştu. Bu kalkınma hızı İkinci Dünya Savaşı’nda bitmiş Japonya’dan sonra ikinci büyük kalkınma hızıydı.

1969 seçimlerinde AP yüzde 47 oy alarak tekrar tek başına iktidar oldu. 1970 yılında Bütçe görüşmeleri sırasında parti içi muhalefetin zirve göstermesiyle bütçenin ret alması sonucu Süleyman Demirel başbakanlıktan istifa etti. Fakat sonra tekrar yeni bir hükümet kurdu. Bu arada da AP’den ayrılan Necmettin Erbakan Milli Nizam Partisi’ni kurdu. Celal Bayar ise Demokrat Parti’yi yeniden kurdu.

1968 yılında başlayan bir dizi olaylar sonucu 12 Mart 1971 muhtırası sonucu Demirel görevinden istifa etti. Fakat Yeni hükümete dışardan bakan vererek destek de bulunmaya devam etti.

1973 seçimlerinde Bülent Ecevit ile CHP, AP’den daha fazla oy aldı. Böylece AP ikinci parti konumuna düştü. Kıbrıs Harekatı sonrası karışıklar nedeniyle erken seçim olması amacıyla Ecevit 1974 yılında istifa etti. Fakat erken seçim olmadı. Onun yerine 200 günlük krizden sonra 1975 yılında Demirel başkanlığında AP, MSP, MHP ve CGP partileri koalisyon hükümeti kurdu.

1977-1980 yılları arasında Ecevit ile Demirel arasında gidip gelen hükümet sonunda, Demirel hükümetteyken 1980 darbesi gerçekleşti.

Darbe Sonrası Süleyman Demirel Siyasi Hayatı

1980 yılından 1987 yılına kadar siyasi yasaklı kalan Demirel, halk oylamasıyla siyasi yasağı kalkınca 1987 yılında DYP’nin genel başkanı oldu. 1987 seçimlerinde yeniden milletvekili oldu. 1991 seçimlerinde birinci parti konumuna tekrar yükseldi. SHP ile koalisyon hükümeti kurdu.

1993 yılında Cumhurbaşkanı Özal’ın beklenmedik ölümü sonrası Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı seçildi. 2000 yılında Cumhurbaşkanlığı süresi dolmasıyla siyasi arenadan çekilen Demirel 2015 yılında vefat etmiştir.