Sosyal Medya Evlilikleri Nasıl Etkiliyor?

sosyal-medya-evlilik

Hayatlarımızı büyük ölçüde etkileyen sosyal medyanın, bugünlerde insan ilişkilerindeki olumlu olumsuz etkileri de tartışma konusu. Elbette sosyalleşme farklı deneyimler ve çeşitli bilgiler edinmenin yanı sıra reel hayattaki insan ilişkilerini de etkilediği yadsınamaz.

Biz insanlar aynı zamanda birden çok işe konsantre olma konusunda pek iyi değiliz. Belki de sosyal medyanın gerçek ilişkilerimizi bu kadar etkilemesinin bir nedeni de budur.

Sosyal medyanın evlilikleri nasıl etkilediği konusuna geldiğimizde sosyal medyanın kişiyi nasıl etkilediği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sosyal Medya Kişiyi Nasıl Etkiliyor?

Pek çok şeyde olduğu gibi sosyal medyanın insanı etkileme gücü de insanın onunla geçirdiği vakitle doğru orantılıdır. Zamanının pek çoğunu sosyal medyada geçiren bir insanla günde çok az bir süresini sosyal medyada geçiren bir insanın sosyal medyadan etkilenme durumları aynı değildir. İnsanların sosyal medyayı kullanma nedenlerinden olan stres, endişe gibi ruh halleri kimini sosyal medyaya bağımlı hale getirirken kimini sosyal medyadan uzaklaştırıyor. Bu da kişiliklerin sosyal medya üzerindeki etkisiyle de ilgili olduğunu göstermekte.

İnsanların türlü sebeplerden kullandığı sosyal medya bazılarımız için bir kaçış ve uzaklaşma yeri olurken bazılarımız için kendimizi en özgür ifade edebildiğimiz yer oluyor. Bizi nasıl etkilediği ise kullanım amacına ve şekline bağlı olarak değişiyor.

 Sosyal Medya Evlilikleri Etkiledi Mi?

İlişkilerde sosyal medya kullanma süreleri çok önemli seviyede olabilir. Eşimizin sosyal medyayı fazla kullanıyor olması, bizim ondan kuşkulanmamızı sağlayacak bir neden olabilir. Bu konuda eşinize olan güveniniz de devreye girer. Eğer zaten sarsılmaya hazır bir ilişki ise böyle olaylar sizi ondan daha da soğutmaya yetecektir.

Maalesef ki sosyal medyada insanlarla iletişim kurmak, onlarla bir bağ kurmak hiç zor değil. Bu nedenle ilişkisi çokta iyi gitmeyen biri, bu koşullar altında sosyal medyadaki insanlarla diyalog kurmak isteyebilir çünkü bunu yapmanın en kolay yolu sosyal medyadır. Tabii burada sadece tanışmak, konuşmak mesele değildir. Eşinizin çok fazla kız ya da erkek takipçisi olması bile sizin ilişkinize zarar verebilir. Bu birazda sizin karakterinizle alakalıdır. Eşinizin karşı cins arkadaşlarına yaptığı yorumlar, hatta belki onların gönderilerini takip edip beğenmeleri bile sizin için sorun teşkil edebilir. Günümüzde ilişkilerin bu şekilde yavaş yavaş zedelendiğini söylemek bile mümkündür.

Güven eksiklikleri, kalp kırıkları yaratabilecek, aranızdaki sevgiyi azaltabilecek bir konudur bu. İlişkinizi olumsuz yönde etkileyebilecek başka bir husus ise sosyal medyayla fazla ilgilenip size bunun kadar bile zaman ayrılmaması olabilir. İlgi eksikliği ilişkilerde kalp kırıklıklarına neden olabileceği gibi büyük sorunlarında başı olabilir.