sosyal-medya-etkileri

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Abone Ol 

Modern çağ olarak adlandırdığımız 21. yüzyılda, birçok ihtiyacımızı internet üzerinden karşılıyor ve günlük işlerimizi buradan yürütüyoruz. Birçok alanda olduğu gibi sosyalleşme konusunda da etkin olarak kullanılan internet, hayatımızı zaman zaman kolaylaştırırken olumsuz taraflarını da birlikte getirmiştir. Çok tartışılan konulardan birisi de; insanların üzerindeki sosyal medya etkisidir.

 Modern Sosyalleşme

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte gündelik alışkanlıklar değişmiştir. Yapılan araştırmalara göre, insanlar dışarıda fiziksel olarak geçirdikleri zamandan daha fazlasını internette geçirmektedir. Telefonda biriyle sesli veya görüntülü konuşmak, dışarıda görüşmekten daha ulaşılabilir olmuştur. Tüketim çağında insanlar için önemli olan hızlı olandır. Elimizin altıdaki telefonlar ile dünyanın bir ucundaki insanlar ile görüntülü konuşabilir, harita üzerinden birçok yer ile ilgili bilgi alabilir hatta bambaşka bir profil ile kendimizi tanıtabiliriz.

Haberleşme ve sosyalleşme aracı olarak kullanılan birçok programın hayatımıza olumlu/olumsuz etkileri bulunmaktadır. Birçok program yardımıyla yeni kişiler ile tanışılabilir, arkadaş sayısını sadece sayı olarak giderek arttırsak da daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalırız. İnsanların internet ortamındaki arkadaşları arttıkça yalnızlık seviyesi de artmaktadır. Çok hızlı değişen sosyal dünyada, insanlar hızlı arkadaşlıklar kurup fiziksel olarak görüşmeden aynı hızda ilişkilerini bitirmektedir.

Depresyonu Tetikleyen Profiller

İnternet ve sosyal hayatın üzerine yapılan araştırmaların başında, görsel uygulamaların insan üzerindeki etkisi gelir. Popüler uygulamalardan biri olan instagram, insanların yaşamak istediği hayatı gösterebileceği ve başka hayatlara bakarak depresifliğe sürüklenebileceği bir ortam yaratmaktadır. Global dünyanın yaratmış olduğu tek tip kişiliklere uygun profiller hızla artmaktadır. İnsanlar başkalarının “ideal” hayatlar sürdürdüklerini zannedip buna uygun yani popülere uygun profiller yaratmaktadır. Bu durum da sahte kimlik veya hayatların çoğalmasına neden olmaktadır.

Popüler profiller arttıkça takipçileri de artmakta, bu durum ise reklam sektörünün buraya yatırım yapmasına neden olmaktadır. Kullanacağımız ürün tanıtımlarını, takip ettiğimiz yani güvenilir bulduğumuz profiller üzerinden izleriz. Aslında popüler olan üzerinden yine popüler olan ürünleri kullanırız. İnternet ve uygulamalar, sosyal hayatımızda bir yönlendirme yapmaktadır. Böylece; influencer, blogger, vlogger gibi yeni meslek tanımları ortaya çıkmıştır. Gezeceğimiz yerlere, kullanacağımız ürünlere, yiyeceğimiz yemeklere, takip ettiğimiz kişilerin profillerin bakarak karar veririz. Yeni oluşan bu digital dünyada reklam sektörü de bu platformlarda işlerini yürütürler.

 Teknolojik Sosyalleşme Yararları

Dijital dünyanın olumsuz yanları dışında sosyal hayatımıza getirdiği artılar da vardır. Dünyanın herhangi bir yerinden ulaşmak istediğimiz kişiye çeşitli uygulamalar yoluyla kolayca ulaşabilir, iş alanlarımızı arttırabilir, birçok güzel seçenek arasında kalabiliriz. Tek bir yerde hareket etmektense dünyaya açılma şansını elde edebilir, birçok gelişme ve habere anında ulaşabiliriz. Ayrıca yeni insanlarla tanışma, bakış açısını genişletme, ortak hobilere sahip olduğumuz insanlar ile projeler yürütme, etkinlik ve aktivitelerden haberdar olma gibi birçok konuda olumlu etkileri olmaktadır. Önemli olan yararlı platformlarda bulunmak ve uygulamaları, psikolojik olarak zarar görmeyeceğimiz şekilde bilinçli kullanmaktır.

The following two tabs change content below.
blank

Volkan Ursavaş

Kurucu
Mizah.org'da Kurucu ve Yönetici » Adnan Menderes Üniversitesi-Dış Ticaret'11 / Anadolu Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler'14 mezunu. Doğa ve müzik sever.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir