Son Ada Zülfü Livaneli Kitap Özeti

Son Ada romanı ünlü Türk yazarı Zülfü Livaneli tarafından yazılmıştır. Ütopya gibi yaşayan ada sakinlerinin huzurunu kaçıran bir olay olmuştur. Devlet başkanı emekliliğini yaşamak için adaya yerleşecektir. Devlet başkanı adaya geldiğinde anlamsız gözleriyle bakıp yeni bir dizi karar alır ve her şey ütopyadan distopyaya dönüşmeye başlar.

Son Ada Kitap Özeti

Son Ada gözlerden ırak bir şekilde, yalnızca kırk tane evi olan bir yerleşim yeridir. Haftada bir vapur uğrar, onun dışında dış dünya ile bağlantısı yoktur. Zengin bir adamın adayı satın almasıyla başlayan öyküde, zengin adam önce kendine sonra da dostlarına evler yaptırır. Toplamda kırk eve ulaştıklarında herkesin kendi işine baktığı, sakin bir ütopyayı yaşarlar. Kimsenin adının önemi yoktur, herkes ev numarasıyla tanınır. Romanı otuz altı numaralı kişiden okurken, en yakın arkadaşının da yedi numaralı yazar olduğunu anlıyoruz.

O sıralarda darbeci devlet başkanı emekliliğe zorlanır. O da yaşamak için Son Ada’yı seçer. Gelir gelmez insanların işlerine burnunu sokmaya başlar. Doğa harikası dalları budatarak yolun güneş içinde yer almasına sebep olunca homurtular yükselir. O da bu işlerin anarşiye neden olacağını, Ada’ya yönetim seçilmesi gerektiğini belirtir. Bu başkan martıları katledip, adaya harika oteller dikelim diyerek öneride bulunur. Ada sakinleri de aklı karışıp bunu uygulayınca adadaki doğa dengesi alt üst olmaya başlar. Martıların yokluğunda yılan istilası başlar, onlara rakip olarak leylek getirtmek isterler. Adaya gelen uzmanlar ada sakinlerini dolandırırlar. Ormanı yakıp bunlardan kurtulmak isteyen ada sakinleri, ateşi kontrol edemeyip evlerinin de kül oluşunu izlerler. Dilsiz bir oğlan başkana saldırır ve uçurumdan düşerler. Askerler gelip tüm ada sakinlerini tutuklar. Doğa savaşı kazanmıştır.