Sol Ayağım Christy Brown Kitap Özeti

Sol Ayağım dünyada kült olmuş eserlerin başında gelmektedir. 1954 yılında Christy Brown tarafından yazılan kitap aslında otobiyografidir. Brown kendini anlattığı kitapta mükemmel bir kişisel gelişim öyküsü sunar. Hedeflenen başarılar için var gücüyle çalışmanın önemini anlattığı 16 bölümlük bir romandır.

Sol Ayağım Kitap Özeti

İrlandalı yazar Brown, beyin felciyle doğan bir çocukla başlatır kitabı. Doktorların fazla yaşamayacağını iddia ettiği bu çocuğun özel olduğunu annesi hisseder. Bütün bu uğraşların farkına varan Brown, bir gün kardeşinin tebeşirini sol ayağıyla alarak farklı çizimler yapar. Tüm aile şaşkınlık içerisinde iken annesi ona alfabeyi öğretmeye karar verir.

Brown hızlıca öğrenmektedir. Bütün alfabeyi öğrendikten sonra bir gün annesini çağırır ve ayağıyla anne yazar. Brown, Hanry adını verdiği oyuncak arabasıyla birlikte kardeşleriyle oynuyor, istediği yere gidebiliyordur. Eski bir oyuncak olan Hanry, bir zaman sonra kırılır. Brown çok üzülür, kardeşleriyle hiçbir yere gidemez. Brown’a annesi yeni bir araba alır ama Brown kendisini aynada görmüş ve dışarı çıkmaktan vazgeçmiştir. Bütün umutsuzluk içerisinde bir yılbaşı gecesi annesi ona asker, kardeşine boya almıştır. Brown büyük bir heyecanla boyaları sol ayağıyla alarak çizim yapar, annesi bunu yine fark eder ve Brown için yeni hayat başlar.

Bu süreçte aşık olan Brown, Jenny ile resimler yapmaktadır. Bir zaman sonra Jenny onu terk eder ve Brown yine içine kapanık bir çocuğa dönüşür. Artık resim yapmak bile onu mutlu etmez. Annesi tedavi arayışında onu Fransa’ya götürür. Fizik tedaviye başlaması uygun görülür ama doktor ona sol ayağını kullanmamasını tembihler. Bu çok zor olsa da Brown kabul eder. Küçük evleri doktor ile çalışmasına izin vermeyince, annesi bütün birikimiyle arka bahçeye Brown için ev yapar.

Bir şeyler yazma ihtiyacı duyan Brown, kardeşinden yardım ister. Brown söyleyecek kardeşi de yazacaktır. Doktor kitap yazma konusunda Brown’a bilgiler vermektedir.  Brown, A ve Anne bölümü adı verdiği ilk bölümleri bitirdiğinde bir yardım gecesi düzenlenir. Doktor sahnede bu metinleri okur. Herkes ayağa kalkıp alkışlamaya başlar. Zihin özürlü olduğu söylenen Brown hem kitabı olan bir yazar hem de ressamdır.