Sodom ve Gomore Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Özeti

Hüküm Gecesi romanının devamı olarak görülen Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından yazılmıştır. 1928 yılında yayınlanan kitap Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatmaktadır. İstanbul işgali döneminde, bu işgali yazar Tanrıların gazabı olarak düşünmüştür. Sodom ve Gomore Tevrat’ta Lut Kavminin helak edilmesi esnasında, helak olan iki şehrin adıdır. İstanbul helak olmaktadır.

Sodom ve Gomore Kitap Özeti

Babası İngiliz düşman ordularına yardım eden Leyla, İngiltere hayranlığıyla büyüyen bir kızdır. Sürekli parti ve ev baloları düzenleyen Leyla, Anadolu’yu umursamamaktadır. Bu partilere Fransız ve İngiliz askerler katılmaktadır. Leyla dayısının oğlu Necdet ile nişanlıdır. Bunu umursamayan Leyla, sürekli partilere devam eder ve Captain Gerald Jackson Read adlı İngiliz zabiti ile yakın ilişkiler kurmaya başlar. Necdet bu olaya çok içerler, Anadolu’ya gidip direnişe katılmak istese de Leyla’yı bırakamaz. Bir süre ortalıktan kaybolur, Leyla’nın birkaç cilvesine inanıp onu tekrar affeder.

Leyla ile Captain Gerald’ın ilişkisi ilerler. Kız bunu masumane olarak tanıtsa da aralarında her şey yaşanmaktadır. Necdet hala Leyla’yı bırakamamaktadır. Artık balolara bile Captain Gerald’la katılan Leyla’nın bu ilişkisi dikkatleri üzerine çeker. Necdet sürekli el altında bulunan bir adam olmanın altında ezilmektedir. Anadolu’ya gidip isyana katılmak, direnişe geçmek istiyordur. Yavaş yavaş Leyla’dan soğumaya başlar. Leyla’nın bu tavırları çevresinden de ona karşı bakışları değiştirmiştir. Zamanla Captain Gerald’ın Leyla’ya olan ilgisi tükenir. Leyla çevresinde kimse kalmayınca yeni bir parti düzenleyip aslında herkesin kendisini sevdiğini kanıtlamak ister. Bu partiyi organize eder ama partiye neredeyse kimse katılmaz. Leyla sinir krizleri geçirir ve doktora götürülür. Doktor dışarıdakilere Leyla’nın berbat durumunu güle güle anlatmaktadır. Leyla tedavisi için Avrupa’ya gönderildiğinde, Necdet Leyla’nın yerine vatan sevgisini koymuştur. Leyla iyileşip döndüğünde Necdet ile görüşmek ve tekrar nişanlanmak ister ama Necdet reddeder. Leyla her şeyi anlamıştır ama çok geç olmuştur.