Siyah İnci Anna Sewell Kitap Özeti

Anna Sewell’in bilinen öyküsü Siyah İnci, aslında otobiyografik bir roman sayılabilir. İngiltereli yazarın iyilik ve erdem dolu yetiştirilmesi devam ederken kas hastalığına yakalanması ve iki tekerlekle bir ata muhtaç kalması sonucunda, bir atın öyküsünü anlatmasını okuyoruz. Atlara sevgiyle bakılması gerektiğinin vurgulandığı kitabı, hastalığının ölümcül olduğunu öğrenen Sewell tam beş yılda kaleme aldı. Kitap yayınlandıktan birkaç ay sonra hayata gözlerini yuman Anna Sewell’in Siyah İnci kitabı birçok farklı dile çevrildi ve en çok okunanlar listesinden düşmedi.

Siyah İnci Kitap Özeti

Siyah İnci, annesi Düşes ve altı kardeşiyle birlikte yaşamaktaydı. Sahipleri çok iyi bir adamdı. Onlara her zaman sevgi şefkat gösterirdi. İlk terbiyesinde bile ses çıkartmayan Siyah İnci’ye sahibi Gordon, Arap lakabı takmıştı. Siyah İnci zamanla büyür ve güzel bir ata dönüşür. Onun başkasına verilme vakti gelmiştir, Siyah İnci yeni sahibinin Gordon gibi biri mi olacağına dair derin düşünceler içindeyken Birtwick Parkı’na getirilir. Bir süre diğer atlarla anlaşamaz. Zencefil ve Şenbacak isimli atlarla dostluk kurmaya başlar. Atların seyisi gayet şefkatli ve sevgi dolu bir adamdır. Zencefil geçmiş sahipleri sebebiyle agresif bir attır. Sürekli zor koşullarda yaşadığı için kendini sakınır. Hiç kimseyi ahıra sokmayan Zencefil’in tam aksi olan Siyah İnci’yi seyis de çok sevmiştir.

Siyah İnci yeni evinde gayet mutludur. Ona sevgiyle bakılıyor ve sadece işini yapıyordur. Yine de özgür olmanın tadını bilen Siyah İnci, özgürlük arayışındadır. Siyah İnci sadece Pazar günleri serbest bırakılıyordur. Aile kiliseye gidiyor ve atları kullanmıyordur. Bir süre sonra sahipleri bulundukları yerden ayrılmaya karar verirler. Siyah İnci ve Zencefil başka birine verilecektir. Seyis bu duruma çok üzülse de Siyah İnci ve Zencefil’i artık yeni ev ve acılar bekliyordur.