Sınav Stresi İle Başa Çıkma Yolları ve İpuçları

Sınav-stresi-750x375

Sınav stresi ile başa çıkma yolları oldukça basittir ve bu yollar uygulandığında sizi başarıya götürecektir. Bu yollar denendiğinde ve ipuçları uygulandığında zamanla stresi yendiğinizi fark edecek ve stresinizi azaltacaksınızdır.

Sınavlar hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan ve bizim hayatımızı önemli oranda etkiyen sistemi önemli oranda etkileyen etmenlerdir. Sadece eğitim hayatımızda değil birçok farklı alanda da sınavlara girebiliriz. Bu sınavlar bazen klasik, bazen şık halinde bazen de farklı yöntemler ile hazırlanır. Belli bir soru sayısı ve belli bir süre aralığında bu sınavlara girip çıkarız.

Bazen gireceğimiz sınavlara uzun süreler boyunca hazırlanır, belli bir emek sarfederiz. Ancak bir durum vardır ki bu bizim verdiğimiz emeğin karşılığını almamızı engeller ve başarımızın önüne geçerek bizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu durum sınav stresidir, hemen hemen birçok insan bu stresten ötürü normal başarısının altında bir başarı sergiler ve potansiyelini tam olarak gösteremez. Peki bu stresle başa çıkmak mümkün müdür? Biz bu stresle nasıl başa çıkarız? İşte stresle başa çıkmanın yöntemleri.

3 Adımda Sınav Stresi İle Başa Çıkma Yolları

Sınav stresi ile başa çıkma yolları doğru uygulandığı zaman oldukça basittir. Herkes sınav stresiyle başa çıkabilir ve bu durumu aşabilir. Sınav stresini aşarak kendi potansiyelinize ulaşabilirsiniz. Bunu atlatmak için ilk olarak kendinizi tanımanız ve kendinizi anlamanız gerekir.

sinav-stresi-nasil-yenilir

Bu durum daha çok psikolojik bir durumdur bunun haricinde çevresel etmenlerde bu durumu etkilemektedir. İlk olarak stresin hangi durumlardan ötürü ortaya çıktığını anlamak ve bilmek gerekir.

Stresin sebebi bilindiğinde çözmek ve çözümü aşamalandırmak daha kolay olacaktır. Eğer sebebini bilmiyorsanız aşağıda yer alan ipuçlarından bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Özgüveninizi Yüksek Tutmalısınız

Sınavlarda strese girmenin en büyük etmenlerden biri kişinin kendine güvenmiyor oluşu ve yapamayacağını düşünüyor olmasıdır. Öncelikle kendinizden kendi potansiyeliniz kadar beklentiye girmeniz gerekir ve yapabileceğinize inanmanız önemlidir. Özgüveni düşürmeden kendinizi yapabileceğinizi inandırmalı ve motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekir. Bunu başardıktan sonra stresinizin azaldığını ve başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Nefes ve Gevşeme Egzersizleri

Sınavdan önce stresi engellemenin bir diğer yöntemi ise sınava rahat girmektir. Sınava rahat girmek için sınavdan önce kendimizi rahatlatmamız gerekir. Bilindiği üzere uykumuzu tam almamız, karnımızın tok olması gerekir. Bazen bunlar yeterli olmaz ve gerginliğimiz üzerimizde olur.

Psikologlar bununla baş etmek için nefes egzersizleri önermektedir. Sınavdan birkaç gün önce nefes egzersizleri ve gevşeme egzersizleri yapmak ve buna birkaç gün boyunca devam etmek size iyi gelecektir.

Motivasyon Sahibi Olmak

Çevremiz ya da bazen kendimiz motivasyonumuzu düşürebilir. Bu da bizi strese sokar ve ilk maddede de dediğimiz gibi özgüvenimizi düşürebilir. Bu yüzden motivasyonu yüksek tutmak oldukça değerlidir. Sınav stresi ile başa çıkma yolları içerisinde olan yüksek motivasyon kişiyi sınava hazırlar ve stresi azaltır. Sizin motivasyonunuzu düşüren etmenlerden uzaklaşmak ve onun yerine sizi motive edici uğraşlar ve hobiler edinmek stresi azaltacak ve sizi rahatlatacaktır. Bu şekilde temiz ve gergin olmayan bir zihinle sınava girebileceksinizdir.