Sınav Kaygısından Nasıl Kurtuluruz?

sınav-stresi

Sınav kaygısından kurtulmanın yolları, kişinin sınava nasıl hazırlandığından geçer. Kişi eğer stresli ve düzenli çalışmaya uygun olmayan bir ortamda sınava hazırlanıyorsa, sınav kaygısı ortadan kalkmaz. Bunun için daha çok ferah, yalnız kaldığı ve mutlaka gün içerisinde sadece sınavına odaklanıp çalıştığı bir ortamının bulunması gerekir. Bunun yanında kişi sınava hazırlanırken iyi bir planı yapmış olması da sınav kaygısının azalmasını destekler.

Aynı zamanda kişiyi sınav yönünde başarılı olacağına dair motive eden başka kişilerin bulunması da sınav kaygısının azalmasını sağlar. Sınav kaygısı günümüzde bütün öğrencilerin karşılaştığı problemlerden biri olup, azaltılmaya yönelik tedbirlerin alınması gerekir. Aksi takdirde öğrenci sınavında ve günlük hayatında başarısızlığa uğrar. Sınav kaygısından kurtulmanın yolları ise şu şekildedir;

Kaygı Problemini Ortadan Kaldırın

Kişiler sınava dair tahmin yapmaktan ve ortaya çıkacak sınav kaygılarından uzak durmalıdır. Aksi takdirde sınava kaygılı girmek, sürekli ne yapacağını düşünmek başarısızlığa neden olur. Bunun yanında sınav kaygısına neden olan negatif düşünceler kişinin zihninden silinmeli, bunu yerine sınavın iyi geçeceğine dair pozitif düşünceler yer almalıdır.

sinav-stresi-mizahorg

Rahatlayın ve Kendinizi Motive Edin

Sınava hazırlanan öğrencilerin en büyük problemlerinden bir tanesi, sürekli gergin olmalarıdır. Öğrenciler bu durumdan kurtularak daha rahat bir pozisyon almalıdırlar. Gerginlik sınav öncesinde başladığında, sınavın olumsuz geçmesine neden olur. O yüzden rahatlamayı sağlamak amaçlı bazı egzersizler yapılarak vücudun ve ruhun rahatlaması gerekir.

Sınav Hakkında Araştırma Yapın

Sınavda neyin nerede olduğunu karıştırıp panik yapmamak adına, sınav öncesinde bilgi sahibi olunmalıdır. Bu sayede sınavda sorumlu olunan konular, soru sayıları ve çıkabilecek sorular daha net belirlenir. Buda sınavda daha başarılı olunmasını destekler. Ayrıca bu durum kişilerin üzerindeki stresin dağılmasına da yardımcı olur.

Sınav Öncesi Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Kişilerin sınav sırasında stresinin artmasına neden olan en büyük etmen olumsuz düşüncelerdir. Bu olumsuz düşünceler sınav öncesinde ve sınav sırasında terk edilmelidir. Bu süreç daha çok olumlu düşüncelerle desteklenip, geçirilmeye çalışılmalıdır. Olumsuz düşüncelerin Başta kişi üzerinde başarısız olacağına dair bir fikir oluşturmasına neden olur. Sınav kaygısından kurtulmak ve bu tür olumsuz düşüncelerden arınmak için sınav öncesinde sevdikleri kişilerden olumlu destekler almalıdır.

Sınav Öncesinde Sınav Pratikleri Yapın

Sınav zamanına 1.5-2 ay kala bol bol deneme testleri çözülmelidir. Bu işlem yapılırken tıpkı bir sınav alanındaymış gibi durum önemsenmeli ve saat dikkate alınmalıdır. Ayrıca kişilerin sınav kaygısından kurtulmanın yolları arasında, sınav sistemine uygun pratik yapması yer alır.

Uyku ve Beslenmenize Dikkat Edin

Sınav kaygısından kurtulmanın yolları arasında en önemlisi, güzel bir uyku ve dengeli beslenmedir. Özellikle sınav gününden 1 gün önce erken yatarak daha dinç ve uykunuzu almış bir şekilde kalkmalısınız. Yine sınav günü kahvaltıyı mutlaka yapmalı ve enerji verecek yiyecekler tüketmelisiniz.